Sokak ortasındaki kadına şiddet olayı meclis gündeminde

Dün saat 15.30 civarlarında Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) 5 dakikalık aralıkta bulunan Hoşdere Caddesi’nde tekraren muhafaza talebinde bulunduğu ve hakkında halihazırda muhafaza kararı bulunduğu bilgisi basında yer alan Pelin Ceylan, boşandığı erkek Mehmet Eroğlu tarafından ateşli silah ve bıçak ile atak sonucunda ağır yaralandı.

Pelin Ceylan’ın erkek şiddeti nedeniyle daha evvel kimlik bilgilerinin değiştirildiği öğrenilirken Ceylan’ın komşularının beyanlarında “Pelin Ceylan’ın konutunun boşandığı erkek tarafından bilindiği ve erkeğin tekraren rahatsızlık verdiği, tehdit ettiği, konutuna gelerek huzursuzluk çıkardığı, devlet yetkilileri tarafından bulunduğu vilayetten gitmesinin söylendiği lakin ekonomik gücünün olmaması sebebiyle gidemediği” tez edildi.

“KUSURLU BULUNANLAR HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI MI?”

Kadıgil mevzuya ait Bakan Yanık’ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede şu soruların karşılığını istedi:

1. Pelin Ceylan fail Mehmet Eroğlu hakkında kaç defa şikayette bulunmuştur, en son şikayet müracaatının tarihi nedir? Pelin Ceylan hakkında kaç müdafaa kararı çıkarılmıştır?

2. Pelin Ceylan’ın müdafaa kararına karşın akına uğramasında kusuru bulunan kamu vazifelileri hakkında rastgele bir soruşturma başlatılmış mıdır?

3. Pelin Ceylan’ın kimlik bilgilerinin değiştirilmesine kadar uzayan önemli şiddet riskine rağmen “il değiştirmesinin tavsiye edilmesi” ve lakin yardımlarla geçimini sürdüren bayana Bakanlığınız tarafından 6284 Sayılı Kanunun 15/1-b kararında “Korunan bireye verilen barınma, süreksiz maddi yardım, sıhhat, isimli yardım hizmetleri ve başka hizmetleri koordine etmek” ŞÖNİM’ler tarafından verilecek dayanak hizmetleri ortasında sayılmıştır. Bununla birlikte 6284’te maddi yardım ve yakın müdafaa önlemlerinin de uygulanabilmesine ait kararlar de yer almaktadır. İlgili kararlara karşın komşuları neden Pelin Ceylan’ın maddi imkansızlıklar nedeniyle vilayet değiştirmediğini tabir etmektedir?

4. Saldırganın müdafaa önlemlerine uymaması, şiddet ve silah kullanımı nedeniyle hakkında cezası bulunması, Pelin Ceylan’ın adresine tekraren sefer gelerek şiddet aksiyonlarında bulunmasına karşın neden rastgele bir tedbir alınmamış, yakın muhafaza verilmemiştir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir