Sıfır araç kabusu! Motor yolculuğa çıktı

İstanbul’da sıfır kilometre aldığı arabası kısa mühlet sonra bozulunca bayiden değişim talebinde bulunan fakat isteğinin kabul edilmemesi üzerine motoru sökülmüş ve art koltuğa konulmuş vaziyette teslim aldığı aracını otoparka çektiren Aylin Altaner, başvurduğu mahkemeden çıkacak sonucu bekliyor.

Üsküdar’da yetkili bayiden geçen yıl 373 bin 469 liraya sıfır kilometre araba satın alan Aylin Altaner’in aracı, yaz tatili için gittiği Aydın’ın Didim ilçesinde 1423 kilometrede bozuldu. Çekiciyle Aydın’da yetkili servise götürülen araç, onarıldıktan sonra sahibine teslim edildi.

İstanbul’a dönen Altaner, aracı satın aldığı bayiye götürerek durumu anlattı. Yetkili serviste denetim edilen arabanın motorunun su kaçırdığı tespit edildi.

Servis yetkilileri Altaner’e motoru garanti kapsamında yenisiyle değiştirilebilecekleri teklifinde bulundu. Fakat Altaner, arabanın yenisiyle değiştirilmesini isteyince bayi bunu kabul etmedi.
Avukatı aracığıyla tüketici mahkemesine başvuran Aylin Altaner, buradan çıkacak sonucu bekliyor.
Yaşadığı süreci anlatan Altaner, arabasının evvel 146 kilometredeyken iç aksamdan kaynaklı arıza verdiğini söyledi.

İkinci arızanın ise yaz periyodunda Didim’de yaşandığını söz eden Altaner, ikaz ışıkları yanmaya başlayınca aracı durduğunu, kaputu açtığında motor suyunun neredeyse bittiğini gördüğünü belirtti.
Aracına su ekledikten sonra Aydın’da yetkili servise götürdüğünü aktaran Altaner, şunları anlattı:

“Arabam orada bir hafta kaldı ve bir arıza bulunamadığı söylendi. İstanbul’a döndüğümde arabayı satın aldığım servise teslim ettim. Arızanın bulunması için motoru söktüler. Motorun su kaçırdığı ortaya çıktı. Garanti kapsamında motorun değiştirilmesini önerdiler lakin ben sıfır araçta bu tamiri kabul etmeyeceğimi söyleyip yenisiyle değiştirilmesini istedim, reddedildi. Daha sonra tüketici mahkemesi için yol açıldı. Maalesef uzlaşma sağlanamadı. Otomobil, motoru sökülmüş ve art koltuğa konulmuş vaziyette bana teslim edildi. Yine takmak için de ekstra fiyatlar istendi. Çekiciyle aracı otoparka aldım. Otomobilim var lakin kullanamıyorum, otoparkta duruyor. Mahkemeden sonuç bekliyorum.”

Motor hasarı bilinmeyen ayıp’

Altaner’in avukatı Filiz Karadan da arabanın ayıplı olduğunu ve bayinin yenisiyle değiştirmesi gerektiğini savundu.

Böyle bir durumda tüketicinin, aracın değiştirilmesi talebinde bulunmasının hakkı olduğunu lisana getiren Karadan, “Motor hasarı, 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun değerlendirildiğinde, bâtın ayıp teşkil etmektedir. Çünkü motorun hasarı gözle görülebilecek bir şey olmadığı üzere araç sıfır kilometre alındığında olmaması gereken, asla varsayamayacağımız bir ayıptır. Kaldı ki bu hasar tüketiciden de kaynaklanmamaktadır. O yüzden aracın ayıplı olduğunun kabulü gerekmektedir” diye konuştu.

Mahkemeye başvurduklarını ve tıpkı vakitte durumu CİMER’e de ilettiklerini bildiren Karadan, “Tüketici Kanunu’nun 11. unsuru kapsamında, ayıplı olması halinde tüketicinin aracın değiştirilmesi talebi en büyük hakkıdır. Hem ithalatçının hem de yetkili servisin bu aracı değiştirmesi mecburilik arz etmektedir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir