Seriyi tamamladılar! İşte Türkiye’den tüm SİHA modellerini alan ilk ülke

TUSAŞ ve BAYKAR ürettiği S/İHA sistemlerini ihraç etmeye devam ediyor. Son olarak Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı Basın Servisi Lideri Daiyrbek Orunbekov, Türkiye’den ANKA SİHA sisteminin alındığını duyurdu. Orunbekov yaptığı açıklamada, “Kırgızistan; Bayraktar TB2, Aksungur, Akıncı ve Anka üzere çağdaş askeri teçhizatları satın aldı.” tabirlerine yer verildi.

İLK DEFA TEYİT ETTİLER

Bayraktar TB2 SİHA, halihazırda Kırgız Ordusu tarafından faal olarak kullanılıyor. Kırgızistan Ulusal Güvenlik Komitesi Lideri Kamçıbek Taşiyev tarafından Ekim 2022’de yapılan açıklamada, AKINCI tedarik edildiği de duyurulmuştu. Fakat Kırgızistan’ın ANKA ve AKSUNGUR tipi SİHA’ları tedarik ettiği bilgisi, birinci sefer teyit edilmiş oldu. ANKA tedariki, daha evvel TUSAŞ tarafından da açıklanmıştı.

TÜM SİSTEMLERİ ALMIŞ OLDULAR

SavumaSanayist sitesinde yer alan habere nazaran; 2022 yılı itibariyle Türkiye’nin ihracat başarısı elde etmeyen SİHA platformu kalmadı. Türkiye, halihazırda 30’dan fazla ülke ile SİHA platformlarının ihracatına yönelik mutabakat imzalamış durunda. Kırgızistan bahsi geçen 4 farklı SİHA platformunu kullanacak, Türkiye’den sonra ikinci ülke oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir