“Saraydan Kız Kaçırma”, Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nde sanatseverlerle buluşacak

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin sahneleyeceği Wolfgang Amadeus Mozart’ın “Saraydan Kız Kaçırma” operası, klasik haline sadık kalınarak, farklı bir reji anlayışı ile sahneleniyor. İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB) tarafından sahnelenen yapıtın rejisini Caner Akın üstleniyor. Koreografisini Tan Sağtürk’ün hazırladığı yapıtta, “Selim Paşa” karakterini ünlü oyuncu Alper Saldıran canlandıracak.

Rejisör Caner Akın’ın sahneye koyduğu yapıtta, son yıllarda dünya gündemine damga vuran salgına da göndermeler yapılıyor. Yapıtta, yaşanmış 1918 İspanyol Gribi salgını da husus ediliyor. “Tarih tekerrürden ibarettir” kelamının diğer bir ispatı üzere, İspanyol Gribi’nde de pandemide yaşandığı üzere, toplumsal aralığın, hijyenin ve maske kadrosunun kıymeti büyüktü. Yapıtta bu ayrıntılar işlenmekle bir arada, klasik bahsin en kıymetli ögelerinden biri olan Türklerin kin tutmak yerine merhamete değer vermesi de vurgulanıyor.

Esere ait açıklamada bulunan Caner Akın, yapıtı iki yıl evvel pandemi periyodunda Arkeoloji Müzeleri’nde daha küçük bir takımla sahnelediğini belirterek, “Zaman içerisinde çok büyük bir ilgiyle karşılandık ve seyircilerimizin beklentileri arttı. Genel Müdürümüz Murat Karahan’ın takviyeleriyle eserimizi bu yıl AKM Opera Sahnesi’ne taşıyoruz” dedi.

Akın, yapıtta daha büyük bir koro ve orkestranın yer alacağına işaret ederek, “Tan Sağtürk’ün mükemmel koreografisi daha da genişleyerek yapıtın ana temasını perde açıldığında seyirciye hisli bir biçimde aktarıyor. Bir de seyircilerimize sürpriz yaparak oyuncu Alper Saldıran’ı ‘Selim Paşa’ rolünde göreceğiz. Bir opera aşığı olan Saldıran, birinci kere bir opera yapıtında konuşmalı rol olan Selim Paşa’yı canlandıracak” diye konuştu.

Temsilde; Ufuk Toker “Belmonte”, Umut Tingür “Osmin”, Ceren Aydın “Konstanze”, Işılay Meriç Karataş “Blondchen”, Serkan Bodur “Pedrillo”, Caner Akın “Selim Paşa”, Alp Sandıkçı ise “Çocuk” rolüne hayat verecek.

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir