Şahmaran’da ayrımcılık iddiası: Etek yüzünden rolü kaybetmiş

Çukur dizisinde Timsah Celil karakteriyle ünlenen trans oyuncu Meli Bendeli, Netflix’te Mert Ramazan Demir, Burak Deniz ve Serenay Sarıkaya‘nın başrolünde yer aldığı Şahmaran dizisiyle ilgili bir açıklamada bulundu.
Bendeli, Şahmaran’da kendisine rol verildiğini, sonra vazgeçildiğini anlattı. Bendeli, “Bu yeni çıkacak Netflix Türkiye üretimi Şahmaran dizisinde, bana rol verilmişti. Lakin beni dışarıda etekle gördüklerinden?? (şaka gibi) rolü geri aldılar. Kontrattan dönüldü. İşte ülkedeki sanat topluluğu. İşte size yeni Netflix işi. Hak yiyenin hakkı olmasın dilerim” dedi.

Sözleşmeden dönüldüğünü söyleyen Meli Bendeli’ye toplumsal medyada takviye iletisi yağdı.
Konuya ait bianet’ten Tuğçe Yılmaz’a konuşan Bendeli, yaklaşık bir buçuk yıl evvel Adana Sinema Şenliği’nde kendisine kelam konusu üretim için rol teklifi geldiğini belirtti.

Bendeli, süreci şöyle anlattı: “Adana Sinema Şenliği’ne gitmiştim. Sinemam gösterilecekti. O periyot Şahmaran dizisi de Adana’da çekiliyordu ve ben dizi takımıyla tıpkı otelde kalıyordum. Direktörle tanışmadan e-mailime kontrat geldi. Sonra benim CV’me ve daha evvel yaptığım işlere baktılar. Şenlik devam ederken o gün Adana’da hava çok sıcak diye çarşıdan etek aldım ve giydim. Otele de yürüyerek gittim. Yürürken beni gruptan görmüşler etekli bir formda ve demişler ki ‘Buna mı verdiniz rolü?’ Etekle görülmemden sonra beni tekrar audition’a (oyuncu seçmelerine) soktular. O moral bozukluğuyla audition vermeye çalıştım. Alışılmış direktör görüntüyü izledi ve ‘Aaa olmaz’ dedi. Ve kontrat mail adresimde kaldı, imzalanmadı.
O devir vücut ahenk sürecine, hormon almaya şimdi başlamamıştım. Sıkıntı tam olarak beni etekle görmeleri oldu. Zira aslında ahenk sürecime birinci olarak kıyafetlerimle başlamıştım. Yoksa rolü vermişlerdi. Menajerimle konuşmuşlardı, mukavele gelmişti. Hayırdır yani? Beni etekle dışarıda görsen ne olacak? Esasen bir masal karakterini oynuyordum, çok erkek erkek bir rol de değildi yani. Lakin bu olayın bana şöyle bir faydası oldu: Bu olaydan sonra ahenk sürecimi başlattım. Başını bekleyeceğim bir piyasa kalmadı artık ortada. Zira artık ötelenmek canıma yetti. Ben elimden geleni yaptım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir