Prof. Dr. Naci Görür: Marmara’da depremin hasarı Güneydoğu’daki 11 ilin toplamından fazla olur

Bilim Akademisi Üyesi, Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Kadıköy Belediyesi’nin Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nda düzenlediği Etraf Şenliği’ne katıldı.

“Afet ve Kentsel Dirençlilik” başlığıyla düzenlenen söyleşide konuşan Görür, sarsıntıların afet olmadığını dünyanın var olma sebebi olduğunu belirterek, “Eğer dünyada zelzele olmuyorsa bilin ki hepimizin sonu gelmiştir, dünya ölmüştür. Meyyit gezegende sarsıntı yoktur” dedi.

“ABUK SABUK BİNALAR YAPARSANIZ ÖLÜRSÜNÜZ”

Afetten fazla sarsıntının bir tabiat olayı olduğunu insanların hayatlarını kaybetmesi üzerine afete dönüştüğünü söyleyen Naci Görür, “Fay zonlarına, abuk sabuk binalar yaparsanız ölürsünüz. İşte o vakit afet olur. Motamot Güneydoğu’da olduğu üzere, Marmara’da, İstanbul’da beklediğimiz üzere. Parası var, yok, emekli, yoksul, fukara bakmadan devlet gücünü şefkatini göstermeli. Belediye ile kol kola girerek vatandaşımızın güvenliğini sağlamalı. Devlet olmanın gereği de budur” diye konuştu.

“AVRUPA YAKASINDAKİ YER ANADOLU YAKASINA NAZARAN DAHA KÖTÜ”

Beklenilen Marmara sarsıntısının asgarî 7,2, azamî 7,6 büyüklüğünde olacağını da söz eden Görür, “Eğer bu büyüklükte bir zelzele olursa beklenen hasar Güneydoğu’da 11 ilin toplamından fazla olur. Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Tekirdağ, Edirne de etkilenir. Bakın unutmayın bu doğrultu altındaki faylarda her nerede bir zelzele olursa oranın 200 kilometre uzunluğu çapındaki her yer göreli olarak birbirinden etkilenir.

“KIYIDAN 10 KM İÇERİDE DEĞİLSENİZ DİKKAT!”

Avrupa yakasındaki yer, Anadolu yakasına nazaran daha berbat. Anadolu yakası taban olarak daha düzgün, lakin kıyı bölgeleri her iki bölgede de düzgün sayılmaz. Şayet siz denizden itibaren birinci 10 kilometrenin içerisindeyseniz bilhassa Avrupa yakasında çok dikkatli olmanız lazım. Bu aralık Asya yakasında biraz daha daraltılabilir” sözlerini kullandı.

Öte yandan Görür, “Kentsel Dönüşümde Yarısı Bizden” kampanyasının yapı stoku konusunda çok yararlı olduğunu tabir etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir