Meslek liselerinde hedef 3,5 milyar lira

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, mesleksel ve teknik eğitimde “eğitim-üretim-istihdam” döngüsünün güçlendirilmesi çerçevesinde öğrencilerin gerçek üretim ortamlarında, yaparak öğrenmelerini sağlamak gayesiyle okulların döner sermaye işletmelerindeki üretim faaliyetlerini her vakit desteklediklerini tabir ederek şunları söyledi:

“Meslek liselerimiz 2023 yılında 3,5 milyar liralık üretim gayesine emin adımlarla ilerliyor. Döner sermayesi olan mesleksel ve teknik liselerimiz, 2023 yılının birinci üç aylık periyodunda gelirini bir evvelki yıla nazaran yüzde 175 oranında artırarak 340 milyon liradan yaklaşık 932 milyon liraya yükseltti.

EN ÇOK KATKI SAĞLAYAN 3 OKUL
Ocak, şubat ve mart ayları boyunca elektrik elektronik teknolojisi alanındaki üretiminden elde ettiği 48 milyon liralık gelirle İstanbul Arnavutköy Mehmet Akif Ersoy Çok Programlı Anadolu Lisesi, 22 milyon liraya yaklaşan gelirle yiyecek içecek hizmetleri alanında Gaziantep Şehitkamil GAHİB Halıcılık ve Dış Ticaret Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi ile yeniden Şehitkamil ilçemizden Beylerbeyi Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi dokumacılık teknolojisi alanındaki üretimiyle iktisada en çok katkıyı sağlayan birinci üç okulumuz oldu.

EN YÜKSEK GELİR ELDE EDEN BİRİNCİ BEŞ İL
İstanbul, gelirini 148 milyon 223 bine; Gaziantep, gelirini 110 milyon 497 bine yükseltti. Ankara 85 milyon 71 bin liralık gelirle üçüncü, Konya 48 milyon 451 bin lira gelirle dördüncü oldu. Şanlıurfa ise 40 milyon 995 bin liralık gelirle beşince sırada yer aldı. 2023 yılının birinci üç ayında en fazla gelir elden eden alanlar sırasıyla yiyecek içecek hizmetleri, mobilya ve iç yer tasarımı, metal teknolojisi, konaklama ve seyahat hizmetleri ve kimya teknolojisi oldu.

ÖĞRENCİLER 48 MİLYON TL HİSSE ALDI
Döner sermaye kapsamında elde edilen bu gelirden öğrenci ve öğretmenler de yararlandı. Bu üretim, hem öğrencilerin öğrenme süreçlerine hem de ülke iktisadına büyük katkı sağlıyor. Bu bağlamda birinci üç ayda elde edilen 932 milyon liralık gelirden öğrencilerimiz 48 milyon lira; öğretmenlerimiz de 132 milyon lira hisse aldı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir