Memurların gözü asgari ücret zammında

Yılbaşında yapılacak yüzde 8 toplu mukavele artırımı artı enflasyon farkıyla yetinmek istemeyen memur ve memur emeklileri, minimum fiyat kurulundan çıkacak artırım oranına odaklandı. Memur-Sen Toplu Kontratlardan Sorumlu Lider Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, minimum fiyata yapılacak artırımın memurlar için de kritik ehemmiyet taşıdığını, kuruldan çıkacak artırım oranını merakla beklediklerini söyledi.

YÜZDE 17-18 ARTIRIM YETMEZ

Memur ve memur emeklilerine yılbaşından itibaren yüzde 8 oranında toplu mukavele artırımı verileceğini belirten Tonbul, “Enflasyonun aralıkta yüzde 3 civarında çıkacağını var sayarsak oluşacak enflasyon farkıyla birlikte bize en fazla yüzde 17-18 oranında bir artırım görünüyor. Bu artırımın yaşanan hayat pahalılığı karşısında kâfi olacağını kimse söyleyemez. Hepimiz Türkiye’de yaşıyoruz. Başta emekliler olmak üzere sabit gelirliler önemli manada zahmet yaşıyor. Halkın hissettiği enflasyonla gerçekleşen enflasyon ortasında fark var. Bu farkı kapatmak, alım gücünü yükseltmek için kesinlikle kâfi seviyede bir refah hissesinin verilmesi gerekiyor” dedi.

Tonbul, taban fiyat tespit kurulundan çıkacak artırımın memurun beklediği refah hissesinin belirlenmesinde kıymetli rol oynayacağına işaret ederken, “Asgari fiyata örneğin yüzde 40 artırım yapılması durumunda biz de yılbaşında elimize geçecek toplam artırımın bu orana yakınlaştırılmasını bekleriz” diye konuştu.

Adımız sendikaysa isteriz

Bayram Tonbul, devletin kendi alacaklarına yüzde 123’lük yine değerleme oranını kullanırken maaş artırımında yüzde 85’lik TÜFE’yi temel almasının hakkaniyetle bağdaşmayacağını söyledi. Tonbul, “Devletin alacaklarında bir yılda yüzde 123 kayıp olduysa, çalışan ve emeklilerin kaybının da tıpkı oranla telafi edilmesi gerekir. Vergi dilimi de bu oranda artırılmalıdır. İsmimiz sendikaysa bu artırımı istememiz kadar doğal bir şey olamaz. Üyelerimizin bize vekaleti var, ‘haklarımı koruyun’ diyor. Korumak zorundayız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir