Malezya Başbakanı’ndan Erdoğan’ın BM çağrısına destek

Malezya Başbakanı İsmail Sabri, Birleşmiş Milletler 77. Genel Konseyi’ndeki hitabında, demokrasinin ruhunu ve sembolünü dünyaya taşıyan bir örgüt olarak BM’nin aslına dönmesi gerektiğini söyledi.

BM’deki en büyük sorunun, veto yetkisinin birçok vakit bu güce sahip olan devletlerin lehine kullanıldığı Güvenlik Kurulu olduğunun altını çizen İsmail Sabri, Ukrayna, Filistin ve Myanmar başta olmak üzere dünyada yaşanan çatışma ve krizlerin global kontrol sisteminin ve BM’nin zayıflığı nedeniyle çözülemeyeceğini tabir etti.

İsmail Sabri, “(Söz konusu uygulama) Demokratik değil ve demokrasi unsurlarını ihlal ediyor. Bu, kurulun daimi üyelerinden rastgele birinin ihtilafları çözmesini imkansız kılıyor.” halinde konuştu.

BMGK’DA BİRİNCİ DEFA MALAYCA HİTAP EDİLDİ

Malaya Federasyonu’nun 17 Eylül 1957’de BM üyesi olarak kabul edilmesinden 65 yıl sonra Malayca, birinci defa Malezya Başbakanı İsmail Sabri Yakup tarafından genel heyete hitapta kullanıldı.

Başbakan İsmail Sabri, genel konseyin 4’üncü gününde klasik Malay kıyafetleri siyah baju Melayu, songkok şapkası ve sampin içinde çıktığı kürsüde 22 dakikalık konuşmasını Malayca yaparak bir birincisi gerçekleştirdi.

İsmail Sabri daha evvel hükümetin Malaycanın kullanımını artırma gayreti içerisinde olduğunu ve geçen aralıkta başlatılan Malezya Dış Siyaseti çerçevesinin önceliklerinden biri olduğunu söylemişti.

Başbakan İsmail Sabri, Malaycanın milletlerarası arenadaki kullanımını artırmak için ASEAN önderleriyle Malaycanın örgütün ikinci resmi lisanı olarak kullanılmasını görüşeceğini söylemişti.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir