Leonardo DiCaprio en sevdiği kadının ismini bir yılana verdi

Oscar ödüllü oyuncu Leonardo DiCaprio yeni keşfedilen bir yılana en sevdiği bayanın ismini verdi. DiCaprio, salyangoz yiyen yılana, Simon irmelindicaprioae ismini verdi. Oyuncunun annesinin ismi Irmelin Indenbirken. Oyuncu annesine olan sevgisini sıklıkla lisana getiriyor.

Son derece ender olan yılan tipi, Kolombiya’nın Pasifik kıyısı boyunca ve kuzeyde Panama’ya kadar uzanan; büyük ölçüde keşfedilmemiş Chocó-Darién ormanındaki ağaçlarda yaşıyor.


‘O OLMASAYDI BURALARA GELEMEZDİM’ Irmelin Indenbirken’ın ismi, Leonardo DiCaprio’nun konuşmalarında sıklıkla geçiyor. Leonardo DiCaprio’nun annesi Irmelin, Oscar ödül merasimine oğluyla birlikte katılmıştı. Annesi, Leonardo DiCaprio’nun ‘The Revenant’la En yeterli Aktör Oscar’ını kucakladığı an gözyaşlarına boğuldu. Leonardo Di Caprio, daha 12 yaşındayken ‘Oyuncu olmak istiyorum’ dediği için, annesi onu elinden tutup daima seçmelere götürmüş. Di Caprio, Oscar konuşmasında bu nedenle annesine özel olarak teşekkür etmiş, ‘O olmasaydı bugün burada duruyor olmazdım’ diyerek şükranlarını sunmuştu.

Leonardo DiCaprio’nun da annesinin ismini verdiği keşiflerin yapıldığı araştırma, Independent’in haberine nazaran Ekvadorlu biyolog Alejandro Arteaga ve Panamalı biyolog Abel Batista tarafından yürütüldü. Yeni cinslerle ilgili araştırmaları ZooKeys mecmuasında yayınlanan Arteaga, şunları söyledi:

“2014 yılında Nangaritza Nehri’nin yağmur ormanlarını birinci keşfettiğimde, buranın daha evvel ayak basılmamış ve bozulmamış bir cennet olduğunu düşündüğümü hatırlıyorum. Aslında burası İspanyolca’da Nuevo Paraíso olarak isimlendiriliyor, ancak orası artık bir cennet değil. Yüzlerce yasa dışı altın madencisi, şu anda yok edilen ve moloz haline getirilen ırmak kenarlarını ele geçirdi.
Bu yeni yılan tipleri, bu bölgedeki yeni tıp keşifleri açısından buzdağının yalnızca görünen kısmı. Lakin yasa dışı madencilik bu süratle devam ederse, gelecekte rastgele bir keşif yapma fırsatı olmayabilir.”

Ekvador, Kolombiya ve Panama’daki müşahedeler sırasında dört yeni tıp daha keşfedildi. Milyarder iş insanı Brian Sheth de, keşfedilen yılanlarda birine kızı için “Marley’in salyangoz yiyen yılanı (Sibon marleyae)” ismini verdi.
Üçüncü bir yılana, muhafaza kümesi Nature and Culture International’ın eski idare konseyi üyesi David Welborn’ın onuruna Welborn’un salyangoz yiyen yılanı (Dipsas welborni) ismi verildi.

Biyoçeşitlilik açısından güçlü ve iklim kriziyle gayrette hayati karbon yutaklarına sahip olan yağmur ormanları, açık ocak madenleri oluşturmak için yerle bir ediliyor. Bu da ağaçta yaşayan yılanların ve öbür az çeşitlerin hayatta kalmasını tehlikeye atıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir