Kuşadası Sahili’nde ölü 24 yelkovan kuşu bulundu

Kuşadası Kıyısı’nda 24 yelkovan kuşu meyyit bulundu.

Güzelçamlı Mahallesi, Kocagöl kıyısında gezintiye çıkan vatandaşlar, farklı başka yerlerde meyyit 24 yelkovan kuşu buldu. İhbar üzerine bölgeye Ekosistemi Müdafaa ve Tabiat Sevenler Derneği (EKODOSD) Lideri Bahattin Şoför ve vazifeliler geldi.

Görevliler, meyyit kuşları incelenmek üzere numune alıp gömdü.

“HEDEF DIŞI AV OLARAK AĞLARA TAKILDILAR”

Ekosistemi Muhafaza ve Tabiat Sevenler Derneği (EKODOSD) Lideri Bahattin Şoför, “Kuşların Yelkovan (Puffinus yelkouan) ve Boz Yelkovan (Calonectris borealis) çeşitlerine ilişkin ve her iki cinsten ölümlerin olduğunu tespit ettik. Yelkovan kuşlarını, Ulusal Park ve Samos Adası ortasındaki Dilek Boğazı’nda kümeler halinde gözlemliyoruz.” açıklamasında bulunurken vefat nedenlerine ait de bilgi verdi.

Sürücü, “Grup biçiminde ölen bu kuşların da muhtemelen gaye dışı av olarak ağlara yakalanıp boğulduklarını kestirim ediyoruz. Bilhassa Dilek Boğazı’nın batısından başlayarak körfezin güney bölgesine kadar olan alanın, bu türlü ender kuş çeşitleri, ‘tırtak’ çeşidi yunuslar ve deniz kaplumbağaları için çok kıymetli olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Ulusal Parkı’nın denizel alan sonlarının genişletilerek bütüncül olarak korunması tiplerin geleceği açısından da çok değerli.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir