Kulüpler Birliği’nden açıklama: Sportif performansımızla konuşulmak istiyoruz

Spor Toto Muhteşem Lig’de Fenerbahçe’nin Konya spor ile Beşiktaş’ın da Antalya spor‘la oynadığı maçlarda “Hükümet istifa” tezahüratları yükseldi. Yaşananların akabinde MHP önderi Devlet Bahçeli, kulüp liderlerine maçların seyircisiz oynanması ya da gerekli önlemlerin alınmasına yönelik bir harekete geçme davetinde bulundu.

“SPOR DIŞINDAKİ TARTIŞMALARIN KESİMİ OLMAK İSTEMİYORUZ”

Bahçeli’nin bu açıklaması sonrası Kayseri spor, Alanya spor, Konya spor ve Adana Demir spor üzere kulüplerden öteki grup taraftarlarına “Sağduyulu olun” daveti geldi. Tartışmalar devam ederken bir açıklama da Ali Koç’un başkanlığını yaptığı Kulüpler Birliği Vakfı’ndan geldi. Yapılan açıklamada “Kulüpler Birliği olarak ülkemizi derin acıya boğan yüz yılın felaketini yaşadığımız bu güç günlerde Spor Toto Muhteşem Lig erteleme maçlarında gerçekleşen kimi tezahüratlara ve oluşan gündeme istinaden bu açıklama gereği hasıl olmuştur. Başta futbol olmak üzere sporun ve atletin gelişimine katkı vermek, memleketler arası karşılaşmalarda ülkemizi muvaffakiyet ile temsil etmek, sporseverlerin ve taraftarlarımızın gurur duyacağı kadrolar kurarak seyir zevki ve sportif kalitesi yüksek karşılaşmaların oynandığı rekabetçi ligler teşekkül ettirmek kulüplerimizin öncelikli amacı ve faaliyet alanıdır. Spor kulüpleri siyasi kurumlar olmadıkları üzere siyasi tartışmaların modülü da değildir. Bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da spor dışında rastgele bir alandaki tartışmanın modülü haline getirilmek istemiyoruz” denildi.

“AYRIŞMANIN DEĞİL BİRLEŞMENİN TARAFINDAYIZ”

Açıklamanın devamın ise şu tabirlere yer verildi: “Futbolseverler açısından da stadyumlar lisan, din, ırk, siyasi görüş ayrımının yapılmadığı birlik, beraberlik, kardeşlik dayanışma ve yardımlaşma gücünün ortaya koyulacağı alanlar olmalıdır. Tüm kulüplerimiz, ülkemizi ilgilendiren hassas durumlarda bir an bile tereddüt etmeden halini ortaya koymuş yaşadığımız son afette de takdire şayan bir halde devletimizin ve milletimizin yanında yer almayı temel görev bilmiştir. Bu devirde kendi aramızdaki rekabeti bir kenara bırakarak tüm taraftarlar ve kulüp yöneticileri olarak bir ortaya gelip halkımızın acısını bir nebze olsun dindirebilmek için renk fark etmeksizin var gücümüzle çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz. Bununla bir arada maçlarda da depremzede vatandaşlarımız için büyük bir dayanışma sergilenmiştir. Bizler kulüpler olarak yalnızca alandaki rekabetimizle ilgilenmek ve sportif performansımızla konuşulmak istiyoruz. Kulüpler Birliği olarak; devletin milletine, milletin devletine en fazla muhtaçlığı olduğu, yüz yılın felaketini yaşadığımız bugünlerde, ayrışma değil birleşmenin tarafında olmamız gerektiğini görev kabul ettiğimizi vurguluyoruz. Futbolun muazzam gücünü bu acılı günlerimizde milletçe birlik beraberliğimizi daha da arttırmak, depremzedelerin yaraları sarmak ve devletimize takviye olmak için kullanmanın tam vaktidir. Zira acımız, her türlü günlük siyasi tartışmaların üzerindedir. Ülkemize bir sefer daha geçmiş olsun diyor milletimize başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir