Kral 3. Charles ‘tahta çıkan en yaşlı İngiliz hükümdarı’ oldu

İngiltere tarihinde tahta çıkan üç Kral Charles bulunuyor. Üçü de ya tahta çıkışı ya da inişiyle tarih sahnesinde yerini alıyor.

Kral 1. Charles, Cumhuriyetçiler tarafından tahttan indirilip başı kesilerek idam edilen kral olarak öne çıkıyor, tıpkı vakitte

“İngiltere tarihinde idam edilen tek hükümdar”

olarak biliniyor.

Kral 2. Charles, taht 11 yıl boş kaldıktan sonra tahta çıkıp kraliyeti tekrar oluşturan hükümdar olarak biliniyor.

Kraliçe Elizabeth’in oğlu Kral 3. Charles ise tahta çıkmak için 73 yıl bekledi.

“Galler Prensi” unvanını 64 yıl taşıyan ve bu unvanı en uzun müddet kullanan kişi olan Kral 3. Charles, birebir vakitte “tahta çıkan en yaşlı İngiliz hükümdarı”

oldu.

Avrupa monarşileri İngiltere Hükümdarı Charles’ı taç giyme merasiminde yalnız bırakmayacak

Avrupa’da birçoklarının ortasında akrabalık bağı bulunan kraliyet mensupları, İngiltere Hükümdarı 3. Charles’ı 6 Mayıs’ta düzenlenecek taç giyme merasiminde yalnız bırakmayacak.

Avrupa’da 10’u miras yoluyla el değiştiren, 1’i bir makamın misyon tarifi içinde yer alan, 1’i ise seçimle belirlenen 12 monarşi bulunuyor.

Krallığın devam ettiği bu ülkelerden İspanya, Hollanda, Belçika, Danimarka, Lüksemburg, İsveç ve Norveç’ten kraliyet ailesi mensupları, İngiltere Hükümdarı Charles’ın 6 Mayıs’ta başşehir Londra’daki tarihi Westminster Abbey Kilisesi’nde düzenlenecek taç giyme merasimine katılacak davetliler ortasında yer alıyor.

Törene katılacağını teyit eden birinci yabancı kraliyet mensubu Monako Prensi oldu

Avrupa kraliyetleri içinde en büyüğü ve popüleri İngiltere olarak biliniyor. Bilhassa 19 ve 20. yüzyıllardaki sömürgeleriyle “Üzerinde güneş batmayan İmparatorluk” unvanını alan Birleşik Krallık’ta hükümdarlar, bugün dahi 15 farklı ülkenin devlet lideri olma özelliğini sürdürüyor.

Annesi Kraliçe 2. Elizabeth’in 8 Eylül 2022’de hayatını kaybetmesiyle 73 yaşında tahta çıkan İngiltere Kral 3. Charles, 1917’ye kadar Saxe-Coburg ve Gotha ismiyle bilinen Windsor hanedanının 6. hükümdarı oldu.

Kraliçe’nin vefatının akabinde Kral ilan edilen Charles’ın yaklaşık 8 ay sonra yapılacak taç giyme merasimine katılacağını teyit eden birinci yabancı kraliyet mensubu, Monako Prensi 2. Albert oldu. Monako Prensi’ne, eşi Prenses Charlene eşlik edecek.

İsveç Hükümdarı Carl 16. Gustaf da 2 binden fazla davetlinin katılacağı bu görkemli merasimde yer alacak ve Kral’a, kızı Veliaht Prenses Victoria eşlik edecek.

Danimarka Kraliçesi, Kraliçe Elizabeth’in eşi Prens Philip’in uzaktan kuzeni

Kısa mühlet evvel sırtından ameliyat edilen Danimarka Kraliçesi 2. Margrethe, merasime katılamayacak fakat Kraliçe’yi, merasimde oğlu Danimarka Veliaht Prensi Frederik ve gelini Veliaht Prenses Mary temsil edecek.

1972’de çıktığı tahtta 51 yılı geride bırakan ve Alman kökenli Glücksburg Hanedanı’ndan olan Danimarka Kraliçesi 2. Margrethe, İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in eşi Prens Philip’in de uzaktan kuzeni.

Glücksburg Hanedanı’nın Danimarka tahtına geçişi, devrin hanedanı Oldenburg’un erkek soyunun tükenmesiyle gerçekleşti. Daha evvel İngiltere Kraliçesi Victoria ile evlenmek isteyip teklifi reddedilen Kral 9. Christian, 400 yıldan fazla Danimarka ve Norveç’i yöneten Oldenburg Hanedanı’na en yakın erkek akraba olarak tahta çıktı.

Bu hanedandan gelen 5. hükümdar olan Kraliçe 2. Margrethe, “Danimarka tarihinin birinci bayan hükümdarı” olsa da ülke tarihinde bir de Kraliçe 1. Margaret bulunuyor. Lakin 1. Margaret, Danimarka’nın yanı sıra İsveç ve Norveç’in de kraliçesiydi.

İspanya Hükümdarı 6. Felipe ve eşi Kraliçe Letizia da merasime katılacak öteki kraliyet mensupları ortasında yer alıyor.

İspanya da Avrupa’da krallığın uzun müddettir devam ettiği ülkelerden biri. Farklı ülkelerle tek taht altında ya da darbelerle kesintiye uğrasa da bugün devam eden Krallığın başında General Franco periyodunun akabinde tahta çıkan Juan Carlos’un oğlu 6. Felipe bulunuyor.

Bourbon-Anjou hanedanı tarafından yönetilen İspanya, bu özelliğiyle bugün hala karar süren Lüksemburg hanedanının da akrabası. Geçmişte Fransa ve İtalya’yı yöneten Bourbon Hanedanı’nın alt kısmı sayılan Bourbon-Anjou Hanedanı, yapılan evlilikler nedeniyle başka Avrupa hanedanlarının akrabası sayılıyor.

Kral 6. Felipe’nin annesi Kraliçe Sophia, son Yunanistan Hükümdarı 2. Konstantin’in kız kardeşi. Kraliçe Sophia’nın annesi Kraliçe Frederica ise hem Alman İmparatoru 2. Wilhelm’in torunu hem de İngiltere Kraliçesi Victoria’nın torununun torunu.

Danimarka Krallığıyla da akrabalık bağı bulunan 6. Felipe, bundan ötürü İngiltere Kraliçesi ve Danimarka Kraliçesi’ne “hala” diye hitap ediyor.

Hollanda Hükümdarı ve eşi Kraliçe merasime kızlarıyla katılacak

Hollanda Hükümdarı Willem-Alexander ve eşi Kraliçe Maxima, taç giyme merasimi arifesindeki resepsiyona, kızları ve varisleri Prenses Catharina-Amalia’yla katılacak.

Belçika Hükümdarı Philippe, bu resepsiyona kızı Prenses Elizabeth ile katılacak. Kral Philippe’ye taç giyme merasiminde de eşi Kraliçe Mathilda eşlik edecek.

Eski Yunan Hükümdarı’nın eşi, uzaktan kuzeni Charles’ın taç giyme merasiminde yer alacak

Norveç Kral 5. Harald ve Kraliçe Sonja, İngiltere Hükümdarı 6. Charles’ın taç giyme merasiminde, Norveç Veliaht Prensi Haakon ve Veliaht Prenses Mette-Marit tarafından temsil edilecek.

Lüksemburg Büyük Dükü Henri ve eşi Lüksemburg Büyük Düşesi Maria Teresa da merasime katılacak Avrupalı kraliyet mensupları ortasında yer alıyor.

1974’teki referandumla Krallık rejiminin sona erdiği Yunanistan’dan ise eski Yunan Hükümdarı İkinci Konstantinos’un eşi Anna Maria’nın, uzaktan kuzeni olan İngiltere Hükümdarı Charles’ın taç giyme merasimine katılacağı basında yer aldı. Anna Maria’ya merasimde oğlu ve gelini de eşlik edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir