Kış diyetinde bunlardan kaçının!

İSTANBUL (İGFA) – Beslenme ve Diyet Uzmanı Işık Ecem Baydı Ozman, sağlıklı ve sürdürülebilir bir diyet uygulanmadığında, alınan kiloların vakitle birtakım önemli kronik hastalıklara yol açabildiğini belirterek, hayat kalitesinin de her manada olumsuz etkileneceğini söyledi.

Kış aylarında diyeti zorlaştıran, kilo vermeyi engelleyebilen ya da yavaşlatabilen mevsime has kimi handikaplar olduğunu belirten Ozman, bu kusurlardan kaçınılarak ülkü kiloya ulaşılabileceğini vurguladı.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Parıltı Ecem Baydı Ozman, kış diyetinde kaçınılması gereken 8 yanılgıyı anlattı, kıymetli ihtarlar ve tekliflerde bulundu.

SU TÜKETİMİNİ AZALTMAK

Kış aylarında havaların soğumasıyla birlikte terleme ile kaybedilen su ölçüsü azalmakta bu da susama hissini önleyebilmektedir. Lakin hiçbir vakit su içmek için susamanın beklenmemesi gerektiği unutulmamalıdır. Su tüketimi azaldığında kilo vermek zorlaşır. Yeniden susuzluk sinyalleri vakit zaman açlık hissiyle karışabildiğinden bireyleri atıştırmaya yöneltebilir ve bu da kilo verme sürecini güçleştirebilir.

TAZE MEYVE-SEBZE TÜKETİMİNİ AZALTMAK

Kış aylarında taze sebze-meyve tüketimi yaz aylarına nazaran daha düşük olabilmektedir. Meğer öğünlerde salata ve zerzevat tüketmek tokluk mühletini uzatır ve iştah denetimini sağlar. Bu sayede kilo verme sürecinde kalorili atıştırmalıklara yönelmeyi maniler ve öğünlerde porsiyon denetimine yardımcı olur. Yeniden orta öğünlerde 1-2 porsiyon meyve tüketmek şekerli yiyeceklere ve kalorili atıştırmalıklara yönelmeyi engelleyebilir. 1 porsiyon meyve yaklaşık 1 yumruk büyüklüğünde meyveye eş pahadır.

HAREKETİ AZALTMAK

Havaların soğuması ile birlikte açık hava aktiviteleri azalabilmekte ve bireyler kapalı ortamlarda hareketsiz kalabilmektedir. Hareketin azalması nedeni ile kilo vermede zorluk ya da kiloda artış görülebilmektedir. Kış aylarında da rahatlıkla kilo verebilmek için idmanlara orta vermemek mümkün olduğunca hareketli olmak gerekmektedir.

GEÇ SAATLERDE YEMEK YEMEK, ATIŞTIRMA YAPMAK

Kış mevsiminde konutta hareketsiz geçen vakit artabilmektedir. Bu da şahısları keyifli, oyalayıcı ve yüksek kalorili atıştırmalıklara yönlendirebilmektedir. Bilhassa akşam saatlerinde alınan yüksek kaloriler kilo verme sürecini olumsuz etkileyebilmektedir. Bu nedenle akşam geç olmayan saatlerde doyurucu ve istikrarlı bir akşam yemeği yedikten sonra geç saatlerde meyve ve kuruyemiş üzere keyifli atıştırmalıklardan uzak durmak, bu atıştırmalıkları gün içindeki saatlerde tüketmek kıymetlidir.

MEYVE SUYU TÜKETMEK

Kış aylarında hastalıklardan korunmak için taze sıkılmış meyve suyu tüketimi sıklaşabilmektedir. Fakat taze sıkılmış dahi olsa meyve suları ağır kalori içermektedir ve tok tutma müddeti kısadır. Meyve suyu yerine meyvenin kendisini tüketmek lifli yapısı sayesinde tok meblağ, bağırsakları çalıştırır ve meyve suyuna nazaran daha az kalorilidir.

SIKLIKLA DIŞARIDA YEMEK YEMEK

Beslenme ve Diyet Uzmanı Parıltı Ecem Baydı Ozman “Kış aylarında havaların soğuması ile birlikte toplumsal aktiviteler kısıtlanabilmekte, dışarıda yemek yemek bir toplumsal aktivite halini alabilmektedir. Lakin şu unutulmamalıdır; dışarıda yenen yemekler çoğunlukla yüksek kalorili olabilmektedir. Dışarıda yemek yeme sıklığı arttıkça alınan ağır kaloriler nedeni ile kilo verme süreci yavaş ilerleyebilmektedir” diyor.

ŞOK DİYETLERE BAŞVURMAK

Kış aylarında kilo vermenin zorlaşması ile birlikte bireyler vakit zaman şok diyetlere başvurabilmektedir. Kısa müddette süratli kilo vermeyi vaad eden bu diyetler uzun vadede metabolizma suratını yavaşlatarak kilo verme sürecini zorlaştırabilmektedir. Bunun yerine kişinin hayat şekline uygun ve uzun vadede sürdürebileceği bir diyet modelini benimsemesi değerlidir.

KARBONHİDRATI TÜMDEN TERK ETMEK

Nur Ecem Baydı Ozman kilo vermek istediğimizde beslenmemizden birinci çıkardığımız besin kümesinin karbonhidratlar olduğunu belirtirken şu ikazda bulunuyor: “Oysa karbonhidratlar primer güç kaynağımız yani bedenimiz bu besin kümesini süratli bir halde harcayarak güce dönüştürebiliyor. Bu nedenle beslenmemizde kesinlikle tahıllı ekmek, bulgur, bakliyat üzere kompleks karbonhidratlara yer vermemiz gerekmekte. Beslenmemizde karbonhidratı kısıtladığımızda başka karbonhidratlara bilhassa şekerli yiyeceklere eğilimimiz artabilmekte ve bu da kilo verme sürecimizi zorlaştırabilmektedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir