Karbon salımı ‘yapay zeka’ ile azaltılacak

İSTANBUL (İGFA) – – Sürdürülebilir bir dünya ve daha verimli üretim süreçleri için çalışmalarına tüm süratiyle devam eden Şişecam’ın Yapay Zekâ ve Makine Öğrenmesi Formülleri ile Cam Rengi Optimizasyonu Projesi (CROP), üretim sırasında oluşan renk meselelerini ortadan kaldırırken üretimdeki fire oranını ve buna bağlı karbon salımını azaltacak.

Şişecam’ın Koç Üniversitesi, TÜBİTAK Yapay Zekâ Enstitüsü ve Analythinx Bilişim Hizmetleri ile konsorsiyum ortağı olduğu proje kapsamında, renk farklılıklarının en aza indirilmesi ve cam üretiminde yaşanması mümkün renkle ilgili meselelerin kök nedeninin yapay zekâ modelleriyle tespit edilerek süratli tahlil teklifleri getirilmesine imkan sağlayan bir altyapı geliştirilecek.

Cam sanayisindeki renk kalitesini artırmaya yönelik geliştirilen projeyle, yapay zekâ alanındaki teknoloji ve bilgi birikiminin üretime entegrasyonu ve ulusal bilgi birikimine katkı sağlaması hedefleniyor.

İlk çalışmalarına Şişecam Eskişehir Cam Konut Eşyası fabrikasındaki başlanacak proje 2 yıl sürecek.

Şişecam’ın inovasyon ve daima gelişime verdiği pahası bir kere daha ortaya koyan projenin tamamlanmasının akabinde, elde edilen bilgilerin başka fabrikalara aktarılmasıyla büyük bir tesir yaratması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir