Joschka Fischer, İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nde konuştu: AB’den vazgeçmemeliyiz

İZMİR – İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi, altıncı gününde “Sadakate Davet” temalı oturumla başladı. Deniz Dünyaoğulları Hünler’in sunumunu yaptığı altıncı gün oturumunun birinci konuşmacısı Almanya eski Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Joschka Fischer oldu.

“Avrupa Birliği Demokratikleşme ve Türkiye” başlıklı sunum yapan Joschka Fischer, “Çevremize baktığımızda değişen bir dünya görüyoruz. Türkiye ve Avrupa yakın komşular. Bugün Avrupa’nın da değiştiğini görüyoruz. Rusya’nın Ukrayna’ya olan hali dünyada birçok şeyi değiştirdi. Artık bizim bağlantılarımızın yapısı da değişiyor. Bunu fark etmemek büyük yanılgı olur. AB İkinci Dünya Savaşı’nın, soğuk savaşın sonucudur. Artık bu periyot de sona yaklaşılıyor. Güvenlik artık yeni bir AB’nin ana noktası olacak. Bu Ukrayna savaşının ne vakit biteceğine dair öngörüde bulunamıyorum. Kimse Finlandiya ve İsveç’in NATO’nun kapısını çalacağını söyleyemezlerdi. Bu mümkün değildi. Bu artık değişimlere de yansıyor” diye konuştu.

‘OLUMLU SONUÇLAR İŞBİRLİKÇİ YAKLAŞIMLA ELDE EDİLEBİLİR’

Yeni AB’nin artık daha çok güvenliğe odaklandığını ve Türkiye’nin de pozisyonu gereği sunacak çok şeyinin olduğunu söyleyen Fischer, “Türkiye için büyük bir fırsatımız var ve vazgeçmemeliyiz. Bir yanda Avrupa bir yanda Türkiye. Sizin de çok değerli bir faydanız olacak. Bunları söylerken sizi memnun etmeye çalışmıyorum. Ben realistim. Soyut şeylere değil somut şeylere odaklanmamız lazım. AB’den vazgeçmemeliyiz. Türkiye’nin batıya bakan kenti İzmir’de olmak beni açık konuşmaya sevk ediyor. Bu yollardan vazgeçmemeliyiz. Karamsar olmayın. Daha çok konuşmalıyız, dürüst olmalıyız. Geçmişin yanılgılarını yapmamalıyız. Olumlu sonuçlar yalnızca işbirlikçi bir yaklaşımla elde edilebilir. Karşı karşıya gelerek değil” dedi.

“Krizler birden üst üste gelebiliyor lakin biz topyekun deva bulmak için çalışabiliriz” diyen Joschka Fischer, tahliller bulunduğunda bir ortada yaşamanın mümkün olacağını söz etti.

Fischer, “Türkiye ve Avrupa işbirliği içinde olursa birçok şeyi başarabilirler. Tam üyelik sorularını sorgulamak yerine iş birliği yaparsak daha sağlam bir bağ kurabiliriz. Ben Türkiye’nin bir dostuyum. Batı yerine Orta Doğu’ya yüzünüzü dönmek hakikat olmaz. Kaçırılmış çok fırsat var. Bunlardan ders çıkarmalıyız. Yeni AB, Türkiye için büyük fırsatlar sunuyor. Gelecek için çok umutlu olabiliriz. Bu AB için ana ögelerden birisi. Birlikte çalışmaya başlayabiliriz ve haydi başlayalım. Kollarımızı sıvayalım ve gelecek için birlikte çalışalım. Barış için birlikte çalışalım” sözlerini kullandı. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir