‘Jet Fadıl’ lakaplı Fadıl Akgündüz’ün tutukluluk halinin devamına hükmedildi

Bayrampaşa‘da Caprice Gold ve Caprice Maldivler gayrimenkul projelerinde devre mülk satışı yaptığı şahıslardan para toplayarak projeyi tamamlamadığı tez edilen ‘Jet Fadıl’ lakaplı Fadıl Akgündüz‘ün yargılanmasına devam edildi. Mahkeme, Akgündüz’ün tutukluluk halinin devamına karar verdi.

İstanbul Bayrampaşa‘da Caprice Gold ve Caprice Maldivler gayrimenkul projelerinde devre mülk satışı yaptığı şahıslardan para toplayarak projeyi tamamlamadığı argüman edilen ‘Jet Fadıl’ lakaplı Fadıl Akgündüz‘ün yargılanmasına devam edildi. İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık Fadıl Akgündüz SEGBİS (Ses ve İmaj Bilişim Sistemi) aracılığıyla bağlandı. Mahkemede tutuklu sanık Mehmet Salih Obut ve tarafların avukatları hazır bulundu.

“Duruşma öncesi toplumsal medyada tutuklanacağıma yönelik yaygara koparıldı ve ardından tutuklandım”

Duruşmada savunma yapan sanık Akgündüz, “2013 yılında dershanelerin kapatılma sürecinde örgüt bize karşı kara propaganda başlattı. Medyada yer alan haberlerle dava yönlendirilmeye çalışıldı. O süreçte yurt dışında olmama karşın yurt dışından geldim. Her ne hikmetse benim tutuklanacağımı da biliyorlardı. Emsal biçimde geçen celse de duruşma öncesi toplumsal medyada tutuklanacağıma yönelik yaygara koparıldı ve ardından tutuklandım. Hukuk bilen bir beşerim, ayrıyeten milletvekilliği de yapmış bir beşerim. Bu yargılama sonucunda beraat edeceğim ve adaletin kesinlikle yerini bulacağına inanıyorum. Ben ve yeğenim tutuklu olarak yargılanmamız nedeniyle bir mağduriyet yaşıyoruz. Ben bir biçimde bu süreci tamamlayıp insanların mağduriyetlerini gidereceğim. Tutuksuz yargılanmamı ve beraatımı talep ediyorum” formunda konuştu.

“Bu işin tahlile kavuşması en çok beni sevindirecek bir olay olur”

Diğer sanık Mehmet Salih Obut ise savunmasında eksper raporunun ortada olduğunu söyleyerek, “Söz konusu MASAK raporunda da adım geçmemiştir, bilgim de yoktur. Âlâ niyetli, emniyetli ve bilgili olduğum için bana imza yetkisi verildi. Ayrıyeten kendisinin yeğeni olduğum için bana imza yetkisi verilmiştir. Ben bu yüzden buradayım, imza yetkim olduğu için. Bu işin tahlile kavuşması en çok beni sevindirecek bir olay olur. Münasebetiyle tutuksuz olarak yargılanmayı ve beraatımı talep ederim” sözlerini kullandı.

Duruşmada sanık avukatları, müvekkillerinin isimli denetim kuralıyla tahliyelerini talep etti. Müşteki avukatları ise sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini istedi.

Tutukluluk hallerinin devamına hükmedildi

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, taraflara temele ait mütalaaya karşı savunma yapabilmeleri için mühlet verilmesine ve beyanları alınmayan müştekiler tarafından evrakın ayrılmasına karar verdi. Heyet ayrıyeten, sanıkların tutukluluk hallerinin de devamına hükmederek duruşmayı erteledi.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, Jet Fadıl lakaplı Fadıl Akgündüz hakkında, ‘Caprice Gold’ ve Maldivler’de projelerinde devre mülk satışı yaparak vatandaşları dolandırdığı savıyla iddianame hazırlandı. Akgündüz’ün şirketlerinin ortakları olan ablası Avniye Obut, eniştesi İbrahim Obut ve yeğeni Mehmet Salih Obut da iddianamede birebir suçlamalarla sanık olarak yer aldı.

İddianamede, Caprice Gold Bayrampaşa ön ödemeli devre mülk ve Caprice Gold Maldivler’de ön ödemeli devre tatil projeleri çerçevesinde pek çok şahıstan para toplandığı, buna karşın projelerin bitirilmeyerek vatandaşların mağdur edildiği anlatıldı. Bayrampaşa Caprice Gold projesi bitirilmeden Maldivler’deki projenin satışa çıkarıldığı, bu halde nakit akışının sağlandığı, şirketin dolandırıcılık hedefiyle kurulduğu vurgulandı. – İSTANBUL

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Şimdiki

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir