İzmir’in coşkusu inadına sürüyor

İzmir’in kurtuluşunun 100. yılı aktiflikleri 10 Eylül’deki “İzmir Türküleri” albümünün halka açık lansman konseriyle sona erdi. Herkesin aklı bir gün evvelki Tarkan konserindeydi, gün uzunluğu İzmir’de insanların yüzü gülüyor, konseri konuşuyor, kimisi alana giremediğinden yakınıyordu. Olağan ki kentte hiç kimse kimi iktidar yanlılarının Türkiye’nin bir kentinin kurtuluşunun kutlanmasından duydukları rahatsızlığı gündemine almamıştı. Hatta AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım’ın birebir gün kentte olduğunu bile duymamışlardı.

İzmirliler, evvelki gün bu sefer Kültürpark Çim Konser Alanı’nı değerli sanatkarlardan İzmir Türküleri’ni dinlemek için doldurdular. Konut sahibi Tunç Soyer, eşi Neptün Soyer’le birlikte bu konserin de tamamını sahne önünden takip etti.

Konser, arşivlik albümün müzik yöneticiliğini ve türkülerin düzenlemesini yapan Tuluğ Tırpan’ın özel olarak bestelediği “Prelüd İzmir”le başladı. Akabinde Göksel, şık elbisesiyle İzmirlileri selamlayarak “İzmir’in Kavakları”nı seslendirdi. Feridun Düzağaç sahnede “Gerizler Başı” türküsünü söylerken müzik sonrası “Her şeyin yakında çok hoş olacağına inanıyorum” diye umut verdi. Feryal Öney ve Fehmiye Çelik “Ah Bir Ataş Ver” türküsünü seslendirdikten sonra İzmir’in barış kenti olmasına vurgu yaptı. Pinhani kümesinin solisti Sinan Kaynakçı, “Milo Mu Ke Mandarini” türküsünü Rumca söyledi. Mübadelenin ortak acılar yarattığına ve Yunanistan’la artık barış içinde yaşamamız gerektiğine ait hoş bir konuşma yaptı. maNga kümesinin solisti Ferman Akgül “Uçun Kuşlar Uçun İzmir’e Doğru”yu söylerken şenlik ve konser yasaklarının arttığı bugünlerde bu türlü bir konser verebilmenin değerli olduğunu tabir etti. Öznur Serçeler “Fayton”, Doğan Duru “Harmandalı”, Nilipek “Mendilimin Ucuna Sakız Bağladım”, Yiğit Kaya ise “Esma” türkülerini seslendirdi.

İZMİR MARŞI’YLA KAPANIŞ

Konser sonunda sanatkarlar sahneye çıkarak Tunç Soyer’den teşekkür çiçeklerini aldı. Sanatkarlar, İzmir Marşı’nı izleyiciyle birlikte coşkuyla söylediler, Kültürpark’ta öteki bir sahnede konser veren Can Gox da bu sırada ortalarına katıldı.

“İzmir Türküleri” albümünün prodüktör koltuğunda Süheyl Atay oturuyor. Lansman konserine öbür konser ve programları nedeniyle katılamayan isimlerden Cem Adrian “Fayton”, Soner Olgun “Ah Bir Ataş Ver”, Yaşar ise “Harmandalı” türküsünü seslendiriyor. Albümün kayıtları ise Prag Filmharmonic Orchestra ile yapıldı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir