İşten çıkarmaları protesto eden yüzlerce Google çalışanı iş bıraktı

Google’ın çatı şirketi Alphabet’in dünya çapında 12 bin çalışanının işine son verme kararı sonrası Google’ın İngiltere’nin başşehri Londra’daki ofislerinde çalışan yüzlerce kişi iş bıraktı. İngiltere’deki Google çalışanlarını temsil eden “Unite” sendikası, patronun çalışanların tasalarını görmezden geldiğini söyledi.

Reuters haber ajansının aktardığına nazaran, İngiltere’de 5 binden fazla çalışanı olan Google’ın Londra ofislerindeki bir günlük iş bırakma aksiyonu kararı, Alphabet’in aldığı işten çıkarma kararları konusundaki uyuşmazlık üzerine alındı.

‘GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ’

Konuya ait açıklama yapan Unite sendikası bölge yetkilisi Matt Whaley, “Üyelerimiz şu hususta net: Google’ın kendi verdiği ‘kötü olmayın’ tavsiyesine kendisinin uyması gerekiyor” sözlerini kullandı. Whaley, çalışanların ve Unite sendikasının, ‘Google çalışanların tam sendikal temsiline müsaade verinceye, müşavere sürecine gerektiği üzere katılıncaya ve çalışanlarına hak ettikleri saygıyı gösterinceye kadar geri adım atmayacağını’ söyledi.

İngiltere’deki duruma ait konuşan bir Google sözcüsü, ülkedeki ‘çalışanları ile sayısız toplantı yoluyla yapan bir biçimde irtibat halinde olduklarını ve çalışanlarını dinlediklerini’ ve İngiltere’de yürürlükte olan ‘tüm süreç ve yasal zorunluluklara’ uyduklarını kaydetti.

ALPHABET’TEN ÇALIŞANLARININ YÜZDE 6’SINI İŞTEN ÇIKARMA KARARI

Google’ın çatı şirketi Alphabet, Ocak 2023’te bir açıklama yaparak tüm çalışanlarının yüzde 6’sına denk gelen 12 bin kişiyi işten çıkaracağını duyurmuştu. İşten çıkarma kararlarının kaydını tutan Layoffs.fyi sitesinin paylaştığı bilgilere nazaran, ABD’deki şirketler 2023 yılının başından bu yana 290 binden fazla kişiyi işten çıkardı.

İngiltere’de bugün yapılan iş bırakma aksiyonuna misal bir hareket mart ayında İsviçre’deki Zürih ofisinde de yaşanmış, personel temsilcileri işten çıkarma tekliflerini reddetmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir