İstanbul Barosu’na ilk kadın başkan

Elif Altın – İstanbul Barosu başkanlığı için yapılan seçimden Evvel Unsur Çağdaş Avukatlar Kümesi adayı avukat Filiz Saraç zaferle ayrıldı.Böylece İstanbul Barosu’nun 144 yıllık tarihinde birinci sefer bir bayan avukat lider seçildi. Saraç, “Cumhuriyetimizin 100. yılına girerken 144 yıllık baromuzun birinci bayan lideri olmanın onurunu yaşatan İstanbul Baromuza teşekkür ediyorum” dedi.

Dünyanın en büyük barosu olan İstanbul Barosu’nun Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen 52. Genel Kurulu’nun ikinci gününde baro başkanlığı için 56 bin 900 avukat sandığa gitti. 9 adayın yarıştığı seçimde 4 bayan aday yer aldı.

‘Hak uğraşının simgesi’

12 nolu sandıkta oyunu kullanan Evvel Prensip Çağdaş Avukatlar Grubu’ndan Filiz Saraç, “İstanbul Barosu tarihi boyunca hak çabasının simgesi olmuştur. Bugün verdiğimiz oy mesleğimiz için meslektaşlarımız için ve memleketimiz içindir” dedi. 21 nolu sandıkta oy kullanan Bağımsız Avukatlar Grubu’ndan Gülden Sönmez de, “İstanbul Barosu dünyanın en büyük barosu. Umarım iştiraki yüksek ve avukatlar için ülkemiz için insanımız için en iyi sonuç olacak. Değişimi gerçekleştireceğiz” diye konuştu. 17 nolu sandıkta oy kullanan Evvel Avukat Grubu’ndan Elif Görgülü ise, “Seçimlerin mesleğimize ve meslektaşlarımıza hem baromuza hem de ülkemize güzel uğurlu olmasını diliyorum. Son derece adil, centilmence şartlarda geçeceğine eminim” sözlerini kullandı.

Oyunu 35 nolu sandıkta kullanan Evvel Prensip Yine Yükseliş Hareketi’nden Hasan Kılıç da “Toplumun ve avukatların beklediği baroyu ve hukuku geri getireceğiz. Meslektaşlarımızla birlikte çalışacağız hoş ülkemiz için, her vatandaşımız için meslektaşlarımız için ortak uğraş edeceğiz. Her alanda gücümüzü artıracağız” dedi.

636 oy farkla kazandı

Oy verme sürecinin saat 17:00’de son bulmasının akabinde sandıklar sayılmaya başlandı. Evvel Prensip Çağdaş Avukatlar Kümesi adayı avukat Filiz Saraç, aldığı 7 bin 101 oy ile lider seçildi. Evvel Unsur Tekrar Yükseliş Hareketi’nden Hasan Kılıç ise 6 bin 465 oy ile Filiz Saraç’ın gerisinde kalarak başkanlığı kaybetti. Öbür adaylar Avukat Hakları Grubu’ndan Gökhan Ahi 4 bin 759, Evvel Avukat Grubu’ndan Elif Görgülü bin 937, avukat Mert Er Karagülle bin 312, Bağımsız Avukatlar Grubu’ndan Gülden Sönmez bin 56, İstanbul Milliyetçi Avukatlar Grubu’ndan Hakan Çatak 883, İstanbul Avukatlar Birliği’nden Metin Uraçin 265, Genç Hukuk Hareketi Grubu’ndan Türkan Kara 140 oy aldı. 384 oy ise geçersiz sayıldı.

‘Cumhuriyet sayesinde’

İstanbul Barosu’nun yeni lideri Filiz Saraç, yaptığı açıklamada “Bana bu onuru yaşatan bütün meslektaşlarıma teşekkür ediyorum. İstanbul Barosu 144 yıllık tarihiyle hak uğraşının simgesidir. Cumhuriyetimizin 100. Yılına girerken 144 yıllık baromuzun birinci bayan lideri olmanın onurunu yaşatan İstanbul Baromuza teşekkür ediyorum. Atatürk ve Cumhuriyetin kazanımları sayesinde bugün bu onuru yaşıyorum, huzurunda hürmet ile eğiliyorum” diye konuştu.

İzmir Barosu’nda Sefa Yılmaz dönemi

İzmir Barosu’nun yeni lideri avukat Sefa Yılmaz oldu. İzmir Barosu’nun yeni devir liderini ve idaresini belirleyecek 2022 Yılı Olağan Genel Kurulu’nun ikinci gününde, Celal Atik Spor Salonu’nda sandıklar kuruldu. Çağdaş Avukatlar Grubu’nun adayı Sefa Yılmaz, Mücadeleci Avukatlar Grubu’nun adayı Tacettin Çolak, Avukat Hakları Grubu’nun adayı Hüseyin Karakoç, ikiye bölünen Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu’ndan ise adaylar Prensip Erol ile Ali Barış Ercan seçimde yarıştı. Saat 17.00’de sona eren oy verme süreçlerinin akabinde seçimi 3 bin 369 oyla kazanan Sefa Yılmaz, İzmir Barosu lideri seçildi. İZMİR DHA

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir