İktidar ne Anayasa Mahkemesi ne de Danıştay dinliyor! İptale rağmen yine Meclis’e getirdiler

TBMM’ye yeni torba yasa teklifi sunuldu. Teklife nazaran, madencilik faaliyetlerinin zeytinliklere denk gelmesi durumunda zeytinliklerin madenciliğe açılmasına müsaade verilebilecek. Düzenleme daha evvel de ağır yansılara neden olmuştu.

Özelleştirilen Denizcilik İşletmeleri A.Ş. (TDİ) ve Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü’ne (TCDD) ilişkin kimi limanlardan 49 yıldan az periyodik işletme müddeti olanlarının yabancılara ihalesiz olarak verilmesi de TBMM gündeminde…

İktidar bu iki mevzuyu daha evvel de yasa olarak TBMM’den çıkarmış lakin hem Anayasa Mahkemesi hem de Danıştay iptal etmişti.

Yüksek yargının iptal kararını dinlemeyen AKP birebir mevzuyu yeni yasa teklifi yaptı. CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel ‘’Zeytinlikler gidiyor, Akbelen ormanları gidiyor” dedi.

Özel TBMM’de yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“Geçtiğimiz yıl limanlarla ilgili yasal düzenleme yapıldı. Anayasa Mahkemesi iptal etti. Tekrar getiriyorlar. Yasa teklifinde ‘‘Elektrik lazım. Zeytinlikler kesilir, mümkünse taşınır; maden aramasına açılır’ diyor. Bunu da Danıştay iptal etti. Anayasa Mahkemesinin lisanında tüy bitti. Zeytinin özel bir yeri var, ormanların özel bir yeri var. Kimse “Maden çıkarılmasın” demiyor. Bundan vazgeçin; utanılacak bir şey. Akbelen Ormanları gidiyor, Soma gidiyor, zeytinler gidiyor, limanlar gidiyor.”

ZEYTİN AĞAÇLARI GİDECEK

Meclis’e sunulan unsura nazaran, elektrik üretimi hedefiyle kurulmuş kömür madenleri, tapuda zeytinlik olarak kayıtlı olan yerler ile üzerinde zeytinlik bulunan alanlarda Güç Bakanlığı’nın müsaadesiyle faaliyetlerini yürütebilecekler. Müsaade verilen alanlardaki zeytinlikler mümkün olması halinde diğer alanlara taşınacak. Taşımanın mümkün olmadığı hallerde ise madencilik faaliyeti zeytinlikler dikkate alınmadan Bakanlık müsaadesiyle çalıştırılacak.

İHALESİZ UZATMA

AKP milletvekilleri, daha evvel Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen limanların işletme mühletinin ihale bile yapılmadan 30 yıldan 49 yıla uzatılmasını öngören düzenlemeyi yeniden torbaya ekledi. Kısa müddet evvel cemevlerinin bakım ve tamiratının devlet tarafından üstlenilmesini öngören torba yasaya konulan, lakin yansılar üzerine çıkarılmak zorunda kalınan limanlarla ilgili husus yeni pakete de konuldu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir