HUB Raporu… İstanbul 104 yabancı şirketle rekor kırdı

Küresel salgın (Pandemi) devrinde ülkelerin aldıkları tedbir kapsamındaki yasaklar gerisinden Ukrayna olayı nedeniyle Amerika ve AB’nin koydukları yaptırımlar nedeniyle İstanbul başta Avrupa olmak üzere dünyanın birçok havayolları için uçuş dağıtım merkezi (Hub) pozisyonuna geldi.

EUROCONROL VERİLERİ

Uluslararası alandaki bu gelişmeler sonucu Türkiye başta İstanbul olmak üzere devir periyot de Antalya Avrupa’nın en çok uçuş yapılan destinasyonu haline geldi.

Bu durum Avrupa Hava Seyrüsefer Güvenliği Örgütü’nün (Eurocontrol) aylık datalarına yansıyor.

60 ÜLKE 104 HAVAYOLU 2 BİN UÇUŞ

İstanbul’u Avrupa’da uçuş önderi yapan datalar Türk Hava Yolları’nın (THY) uçtuğu ülke ve nokta sayısındaki artışın yanında yeni havaalanı IGA’yı 48 ülkeden 87 havayolu, Sabiha Gökçen ISG’ye 12 ülkeden, 17 havayolunun uçuş yapması.

İki havaalanına 60 ülkeden 104 havayolu şirketi haftada iki bin uçuş yapıyor.

Musa Alioğlu’nun aktardığı bilgilere nazaran bayrak taşıyıcı havayolu THY, İstanbul’dan 129 ülkede 289 dış noktaya, başka yerli havayollarından Pegasus 48 ülkede 93 noktaya, Sun Ekspres 30 ülkede 60 noktaya uçuyor.

LİDER RUSYA VE İRAN

Peki yabancı ülkelerden hangilerinin kaç havayolu İstanbul’a uçuyor.

IGA şirketinin işlettiği İstanbul Havalimanı’na 48 ülkeden. 87 havayolu, ISG Şirketi tarafından işletilen Sabiha Gökçen’e 12 ülkeden, 17 havayolu şirketi değişik frekanslarda uçuş yapıyor.

İstanbul’a uçan ülkelerin havayolu sayısı itibariye ve tek tek firma bazında birinci sırada Rusya yer alıyor. Rusya’dan dokuz havayolu şirketi toplam 196 uçuş yapıyor. Rusya’dan İstanbul’a uçuşların havayolu şirketlerine nazaran dağılımında da haftada 44 sefer ile Red Wings birinci sırada.

İstanbul’a uçuşların ülke ve havayolu bazında dağılımda Rusya’ya İran izliyor. İran’dan İstanbul’a uçan havayolları haftada toplam 130 sefer yapıyor. Bunun da 35’i Mahan Air’in.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir