HDP’nin Hrant Dink Cinayetini Araştırma Önergesi AK Parti ve MHP’nin Oylarıyla Reddedildi

HDP, 16 yıl evvel öldürülen gazeteci Hrant Dink’in cinayetinin aydınlatılması için araştırma önergesi verdi. Fakat önerge TBMM Genel Şurası’nda AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

‘Hrant Dink tesirliydi ve dokunduğu herkesi barışa ve adalete ikna ediyordu, bunun için de tehlikeli görüldü’

HDP Küme Başkanvekilleri Meral Danış Beştaş ve Saruhan Oluç, Agos Gazetesi Genel Yayın Direktörü Hrant Dink’in öldürüldüğü suikastın tüm taraflarıyla aydınlatılması gayesiyle Meclis Başkanlığı’na araştırma önergesi verdi. Önerge Meclis Genel Kurulu’nda görüşüldü fakat AK Parti ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

HDP milletvekili Garo Paylan, CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve AK Parti milletvekili Pakize Keyifli Aydemir, Hrant Dink’i vefatının 16. yılında Meclis’te andı.Meclis Genel Kurulu’nda konuşan HDP’li Garo Paylan, ‘Hrant Dink tesirliydi ve dokunduğu herkesi barışa ve adalete ikna ediyordu, bunun için de tehlikeli görüldü’ dedi.

Medyada Hrant Dink için nefret telaffuzlarının organize edildiğini belirten Paylan, yargıda da Hrant Dink’e ‘Türklüğe hakaret ettiği’ savıyla bir yafta yapıştırılmaya çalışıldığını söyledi ve şunları kaydetti:

‘Hrant Dink ırkçı taarruzlara maruz kalıyordu ancak o günlerde, devletin içindeki karanlık, Hrant Dink’i susturmaya karar vermişti ve Hrant Dink 19 Ocak 2007 günü organize bir cinayetle, devletin bütün varlığıyla içinde bulunduğu bir cinayetle katledildi. Yüzbinlerce Türkiyeli, Hrant Dink için, adalet için cenazesinde yürüdü. Türkiye’de hiç kimseye nasip olmamış bir biçimde, bugüne kadar, Hrant Dink’le ilgili adalet talebi en yüksek halde dillendirildi. Kıymetli arkadaşlar, pekala, ülkenin yargısı ne yaptı? 15 yıl boyunca bizimle dalga geçti. Evvel cinayet için ‘Ergenekoncu’ denilenler yargılanmaya çalışıldı, bir şovdu sırf daha sonra siyasi istikrarlar değişince ‘cemaatçi’ denilenler önümüze konuldu ancak hiçbir vakit bu devletin içindeki karanlıkla yüzleşilmedi. ‘Hrant Dink’i öldür’ diyenler yargılanmadı pahalı arkadaşlar.’

‘Bebeklerden katil yaratan karanlıkla yüzleşmenin artık zamanı’

Konuşmasında Dink cinayetinin üzerinden 16 yıl geçtiğini hatırlatan Paylan, ‘Bu ülkenin aydınlarından, bu ülkenin vicdanlı insanlarından Hrant Dink’in katledilmesinin üzerinden 16 yıl geçti ve Sevgili Rakel Dink’in Hrant Dink cenazesinde söylediği üzere, bebeklerden katil yaratan karanlıkla yüzleşmenin artık vaktidir arkadaşlar. Bu hususta biz Hrant Dink’e borçluyuz ve bu borcumuzu lakin adaletle yerine getirebiliriz’ sözlerini kullandı.

Meclis Genel Kurulu’nda AK Parti ismine kelam alan Balıkesir Milletvekili Pakize Keyifli Aydemir ise ‘Öncelikle, toplumda karşılığı olan, fikirleri ve duruşuyla, demokratik çizgisiyle toplumun benimsediği, saydığı bir kişilik olan merhum Hrant Dink’i rahmetle anıyoruz. Toprağı bol olsun, sevenlerine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum. Bu ve gibisi cinayetlerin temel sebebi yasal iktidarı gaye alıp, kaotik ortam oluşturup yasa dışı yollardan gayeye ulaşmaktır’ dedi.

Hrant Dink’in 19 Ocak 2007’de öldürülmesinden çabucak sonra idari, isimli soruşturma ve kovuşturmaların başladığını belirten Aydemir, konuşmasının devamında şunları söyledi:

‘Hrant Dink hiçbir vakit bu ülkede bir nefret söylemi çıkarmadı, bir nefret telaffuzuna imza atmadı. AK Parti hükûmetlerimiz periyodunda her alanda elde etmiş olduğumuz kazanımlar ve ıslahatlar sayesinde artık ülkemiz faili meçhullerin aydınlatılmadığı bir ülke olmaktan çıkmıştır. Adalet Bakanlığımızın adalet alanında yapmış olduğu ıslahatlar, günümüz kurallarına uygun yayımladığı genelgelerle AK Parti hükümetlerinin faili meçhuller başta olmak üzere adalet konusundaki hassasiyetlerini göz önüne koymaktadır. Önergede bahsedilen olaylar yargının gündemine gelmiş, bağımsız yargı tarafından soruşturulmuş, bir kısım soruşturma da hala devam etmektedir.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir