Güneş panelinde hedef dünya ikinciliği

ANKARA (İGFA) – İki günlük Brüksel temasları kapsamında gazetecilere açıklamalarda bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye’nin son 20 yılda yenilenebilir güce muazzam yatırım yaptığını vurguladı.

Bakanlığın resmi internet sitesinde yer alan habere nazaran Bakan Kacır, Türkiye’de konseyi kapasitenin yüzde 55’i yenilenebilir güç santrallerinden oluştuğunu belirterek, “Enerji bakanının özelikle güneş ve rüzgar konusunda 2035’e kadar her yıl 5 gigavat ek etme konusunda bir planı hazırladığını anımsatarak, “Bu kapsamda yalnızca yenilenebilir güç santral heyetimi değil bu alanlarda sanayimizin de güçlenmesini çok önemsiyoruz.” dedi.

“Güneş paneli üretiminde Avrupa’da bir numara, dünyada dördüncüyüz” diyen Bakan Kacır, “Hedef kısa mühlet içinde Türkiye için dünya ikinciliği” mesaı verdi.

Bakan Kacır, AB’nin Türkiye dışında bir güneş paneli üretim alternatifi olmadığına vurgu yaparak, rüzgar türbini üreticilerinin yıllık 2 milyar avroya yaklaşan bir iş hacmi olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir