Geçici ithal taşıtlara Türkiye ayarı!

ANKARA (İGFA) – Ticaret Bakanlığı, “Geçici İthal Edilen Kara Taşıtlarına Ait Gümrük Genel Bildirisinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği”ni bugünkü Resmi Gazete’de yayımladı.

Türkiye Gümrük Bölgesi dışında yerleşik Türk vatandaşı, ikili vatandaş yahut mavi kart sahibi bireylerin (yurt dışından emekliler dahil) taşıtları Türkiye’de 730 güne kadar kalabiliyor, mühlet sona erince yurt dışından yine taşıt getirilebilmesi için kişi ve taşıtın 185 gün mühletle yurt dışında bulunması gerekiyordu. Bu durum Türkiye’de uzun müddet kalan yurt dışından emekli vatandaşların mağduriyetine neden oluyordu.

Tebliğle kelam konusu mağduriyetin önüne geçilmesi amaçlandı.

Buna nazaran, Türkiye Gümrük Bölgesi dışında yerleşik yurt dışından emekli vatandaşlarla Türkiye’de oturum müsaadesi almış emekli yabancıların taşıtlarına verilen mühletlerin tamamlanmasından evvel, taşıt sahibince yapılacak müracaata istinaden, kişi ve taşıtın yurt dışına çıkış yapmasına gerek bulunmaksızın bu müddetlerin yine verilmesi imkanı getirildi.

Böylelikle yurt dışından emekli vatandaşların süreksiz olarak ülkeye getirdikleri yabancı plakalı taşıtlar aralıksız olarak 4 yıl Türkiye’de kalabilecek. Ayrıyeten, bu haktan yararlanarak taşıtını 4 yıl Türkiye’de bulundurduktan sonra yurt dışına çıkaran yurt dışından emekli vatandaşlar, taşıtlarıyla en az 185 gün yurt dışında bulunmaları halinde, bu kapsamda tekrar 4 yıl müddetle taşıt getirebilecekler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir