Fransa’da sendikalar ile hükümet anlaşamadı: ‘Bizi sokağa geri göndermeyi seçti’

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, emeklilik yaşının 62’den 64’e çıkarılmasını grev ve şovlar düzenleyerek protesto eden sendikaların temsilcileri ile görüştü. Tartışmalı emelilik düzenlemesine ait görüşmede mutabakat sağlanamadı.

Fransa’nın önde gelen sendikalarının temsilcileri ile Elisabeth Borne, başta emeklilik düzenlemesi olmak üzere çeşitli sıkıntıları ele almak üzere, başşehir Paris’te Başbakanlık’ta bir ortaya geldi. Tarafların uzlaşamaması üzerine bir saatten kısa süren görüşmeden sonra sendika yetkilileri, basına açıklamalarda bulundu.

‘SOSYAL KRİZE DEMOKRATİK KRİZ DE EKLENDİ’

Fransız Hristiyan Çalışanları Konfederasyonu (CFTC) Lideri Cyril Chabanier, görüşmede Başbakan Elisabeth Borne’a emeklilik düzenlemesinin ne kadar adaletsiz olduğunu ve geri çekilmesinden öbür demokratik bir çıkış yolu göremediklerini aktardıklarını belirtti. Chabanier, düzenlemenin, mevcut emeklilik sistemindeki eşitsizliği derinleştirdiğine dikkati çekerek Fransa’daki ‘sosyal krize, demokratik krizin’ de eklendiği yorumunu yaptı.

‘BU İŞE YARAMAZ TOPLANTIYA SON VERMEYE KARAR VERDİK’

Genel İş Sendikası (CGT) Genel Sekreteri Sophie Binet de ‘radikalleşmiş’ bir hükümetle karşı karşıya olduklarını söyleyerek, “Başbakan, ıslahatın geri çekildiğini açıklamazsa toplantıyı terk etme kararı almıştık ve o denli de yaptık” dedi.

Binet, açıklamasında, “Bu işe yaramaz toplantıya bir son vermeye karar verdik… Başbakan bizi sokaklara geri göndermeyi seçti” değerlendirmesinde bulundu.

Fransa Başbakanı Borne ise görüşmede sendikalara emeklilik düzenlemesinin gerekliliğinin belirtildiğini, sendikalar olmadan ilerlemeyi düşünmediklerini kaydetti.

Ne olmuştu?

Fransa’da hükümetin, emeklilik yaşının 62’den 64’e çıkarılmasını içeren yasa tasarısını oylama yapmadan Meclisten geçirme kararı üzerine, 16 Mart’ta başlayan şovlar devam ediyor. Şovlara sert müdahale eden polis ile protestocular ortasında ülkenin birçok yerinde şiddet olayları yaşanıyor. Ülke genelinde 16 Mart’tan bu yana düzenlenen protestolarda 1000’den fazla kişi gözaltına alındı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir