Filistin: Gazze Şeridi’ne yönelik hava saldırısı organize devlet terörüdür

Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik hava saldırısını

“organize devlet terörü”

olarak niteledi.

Başbakan Iştiyye, yaptığı yazılı açıklamada, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği hava saldırısını kınadı.

Iştiyye,

“Gazze Şeridi’ndeki halkımıza yönelik atak, organize devlet terörü olmakla birlikte çok sağcı İsrail hükümetinin içeride yaşadığı krizi dışarıya taşıma teşebbüsüdür.”

tabirlerini kullandı.
Filistin Başbakanı,

“büyük felaket”

manasına gelen Nekbe gününü 75. yılında birinci kez anacak Birleşmiş Milletler’den (BM) İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırıyı ve Filistinlilere karşı işlediği cürümleri kınamasını istedi.

Başbakan Iştiyye, ayrıyeten Filistin Sıhhat Bakanlığı ve öbür ilgili kurumlara da Gazze Şeridi’ne gerekli tıbbi materyalleri gönderme talimatı verdi.

Filistin Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada da İsrail’in Gazze’ye düzenlediği hava saldırısına reaksiyon gösterildi.

“Uluslararası toplumdan halkımıza yönelik hücumların durdurulması için acil müdahale istiyoruz.”

tabirleri kullanılan açıklamada, tansiyonun müzakerelerle çözülebileceğine işaret edildi.
Açıklamada,

“İşgal ordusunun barbarca işlediği hatası kınıyor ve bunu halkımıza ve yasal haklarına karşı açılmış savaşın devamı olarak görüyoruz.”

sözleri yer aldı.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik hava saldırısının tehlikeli bir tansiyona yol açabileceği ikazında bulunulan açıklamada, Gazze’ye hücumun sonuçlarından İsrail hükümeti sorumlu tutuldu.

Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne de yaptığı açıklamada, İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’ün yanı sıra Gazze Şeridi’nde çocuk ve bayanları amaç alarak tansiyonu tırmandırmasını kınadı.

İsrail’in kelam konusu akınlarıyla bölgeyi şiddet sarmalına sürüklediğine dikkati çeken Ebu Rudeyne, İsrail’in Filistin halkına karşı işlediği cürümler konusunda ABD idaresini uyardıklarını söz etti.

İsrail’in Gazze akınında 13 kişi hayatını kaybetti

İsrail ordusu tarafından sabaha karşı Gazze’ye düzenlenen hava taarruzlarında ortalarında çocuk ve bayanların da bulunduğu 13 Filistinli hayatını kaybetmiş, 20 Filistinli yaralanmıştı.

Saldırılarda hayatını kaybedenler ortasında İslami Cihad Hareketi’nin askeri takımlarından 3 kişinin de bulunduğu açıklanmıştı.

İsrail güçlerinin Batı Şeria’nın Nablus kentine düzenlediği baskında ise 12 Filistinli gerçek mermiyle, 3 kişi de kauçuk kaplı mermiyle yaralanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir