Faiz dünyanın başına bela oldu: IMF ve Dünya Bankası’ndan peş peşe uyarı geldi

Koronavirüs salgını ve Rusya-Ukrayna savaşı sonrası yükselen enflasyonlara karşı faiz artışlarını enflasyona ilaç olarak gören birden fazla merkez bankası agresif faiz artışlarına gitti. Artık ise bu faiz artışları dünyayı derin bir resesyon kriziyle karşı karşıya bırakmak üzere… Türkiye ise birden fazla ülkenin tersine bu süreçte büyümeye odaklanarak, faizleri indirmeye yoluna gitti…

RESESYON İKAZLARI PEŞ PEŞE GELİYOR

IMF Lideri Kristalina Georgieva ve Dünya Bankası Lideri David Malpass iki kurumun yıllık toplantılarının başlangıcı nedeniyle düzenlenen sanal aktiflikte global iktisada ait değerlendirmelerde bulundu. IMF Lideri Georgieva yüksek faizlerin büyümeyi olumsuz etkilemeye başladığını belirtti.


DARALMA İLE 4 TRİLYON DOLARLIK KAYIP

IMF bu sene ve gelecek sene dünya iktisadının yaklaşık üçte birinin arka arda en az 2 çeyreklik periyotta daralmasını ve 2026 yılına kadar üretim kaybının 4 trilyon dolar olmasını bekliyor.

Enflasyonun ‘raydan çıkmasını’ kabul edemeyeceklerini belirten IMF Lideri resesyon riskine karşın güçlü aksiyon alınması gerektiğini savundu.

Gelişen iktisatların sıkılaşma siyasetleri nedeniyle zorlandığını belirten Georgieva “Eğer birlikte hareket edersek 2023’te karşılaşacağımız zorlukların önüne geçebiliriz”dedi.

Dünya Bankası Lideri Malpass da gelecek yıl global çapta daralmanın ‘gerçek bir tehdit’ olduğunu, dolardaki güçlenmenin gelişmekte olan ülke para ünitelerinde kıymet kaybına yol açtığını ve bu ülkelerin borç düzeylerinin çok yükseldiğini belirtti.

KAYNAK: AJANSLAR, HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir