En büyük sosyal konut projesi, Financial Times’ta

Financial Times’ta Laura Pitel imzalı haberde, toplumsal konut projesinin büyüklüğüne ve kıymetine dikkat çekildi. Haberde, analistler ve Türk muhalefet yetkililerinin, düşük gelirli ailelerin konut merdivenine çıkmalarına yardımcı olmayı amaçlayan 50 milyar dolarlık devlet takviyeli projeyi, Erdoğan’ın neredeyse 20 yıllık iktidarı boyunca karşılaştığı en kuvvetli gayret olacak olan seçim öncesi devasa bir harcama kampanyasının açılış salvolarından biri olarak gördüğüne dikkat çekildi.

Haberde, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un konut planının seçim propagandası olmadığı tarafındaki kelamlarına de yer verildi. Kurum, gazeteye verdiği röportajda, “Bu, yaklaşan seçimlerle ilgili kaygılar yahut kanılar nedeniyle yaptığımız bir proje değil. Tersine biz vatandaşlarımızın gereksinimlerine her vakit kulak verdik” dedi.

Bakan Kurum, dar gelirli vatandaşlara ayda 2 bin 280 TL’den başlayan sübvansiyonlu bir ödeme planı sunulacak olan projede, 81 ilin tamamında yeni konutların inşa edileceğine dikkat çekerken, projenin maliyetinin bir kısmının kendi gelirini üreten TOKİ tarafından karşılanacağını ve Hazine’nin de takviye vereceğini kaydetti. Bakan Kurum, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir dizi projeyi uygulamaya devam edeceğini de kelamlarına ekledi, bunlardan kimilerinin seçim beyannamesini açıkladığında duyurulacağını söyledi.

‘ERDOĞAN’IN CÖMERTLİĞİ MUHALEFETİ ZORLUYOR’

Haberde ayrıyeten analistlerin, ileriki aylarda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın minimum fiyatta öbür büyük artışın yanı sıra, tereddütlü eski partililerin takviyesini geri kazanmak için kamu kesimi maaşlarında, emeklilere verilen promosyonlarda ve hane-iş yerlerine ucuz kredilerde artış açıklamasını beklediğine dikkat çekildi. Bu cömertliğin, kamuoyunu ekonomiyi Erdoğan’dan daha düzgün yöneteceklerine ikna etmek zorunda olan ve tıpkı vakitte onun vaatleriyle rekabet eden Türkiye’nin muhalefet partileri için zorluklar yarattığına işaret edildi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir