Ekonomim yazarı Aktaş: Fiyatların genel düzeyindeki artış devam edecek; ama yıllık fiyat artış hızı gerileyecek

Ekonomim müellifi Alaattin Aktaş, yazısında şunları belirtti:

“TÜFE’de yeni devrin temel özelliği artık budur…

Fiyatların genel seviyesindeki artış, yani enflasyon devam edecek; ancak yıllık fiyat artış suratı gerileyecek.

Kaldı ki yıllık oranda kasım ayında ortaya çıkan gerileme hiçbir şey!

Asıl gerilemeyi aralık ve ocakta göreceğiz.

Ancak yıllık artış oranı fiyatlar düştüğü için gerilemeyecek.

Baz tesiri sağolsun, matematik sağolsun!

Fiyatlar artmaya devam edecek. Hem aslında fiyatların düşeceğini söyleyen de yok ki. Fakat yıllık enflasyon oranındaki düşüş, güya fiyatlar geriliyormuş üzere servis edilecek. Hem alıcı olduktan sonra niçin edilmesin!

Kasım ayında tüketici fiyatlarındaki artışın yüzde 2.88’de kalması da, yıllık oranın gerilemesi de kıymetli gelişmeler lakin çok daha değerli bir diğer gelişme var.

Yurtiçi üretici fiyatlarındaki artışın seviyesi…

Yİ-ÜFE’deki kasım ayı artışı yüzde 0.74’te kaldı.

Bu endekste yüzde 1’in altındaki son artış yaklaşık iki buçuk yıl evvel haziran 2020’de görülmüştü. Üretici fiyatları geçen yıl kasımda yüzde 9.99 artmıştı. Bu oranın devreden çıkıp yerine yüzde 0.74’ün girmesiyle yıllık oran tam 22 puan düştü. Ekim sonunda yüzde 158 olan üretici fiyatlarındaki yıllık artış kasım sonunda yüzde 136’ya indi.

Üretici fiyatlarının yıllık artışı önümüzdeki aylarda çok daha süratli bir halde gerileyecek. Yİ-ÜFE’de geçen yıl aralıkta yaklaşık yüzde 19, bu yıl ocakta yüzde 10, şubatta yüzde 7, martta yüzde 9, nisanda yüzde 8, mayısta yüzde 9 artış kaydedilmişti.

Ancak bir kere daha altını çizelim. Son bir yıldaki artış oranının gerilemesi değerlidir kıymetli olmaya lakin fiyatlar artık muhakkak bir seviyeye oturdu. Münasebetiyle asıl üstünde durulması gereken bu seviyedeki fiyatlara nazaran alım gücünün ne olduğudur. Şayet alım gücü çok zayıfsa, ki o denli, bundan sonra fiyatlar hiç artmasa bile geçmiş refah seviyesini yakalamak mümkün olmayacak demektir.”

Yazının tamamı için

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir