Egeli ihracatçılardan sürdürülebilir üretim için seferberlik

İZMİR (İGFA) – Narenciye eserleri zararlısı Akdeniz meyve sineği ile kimyasal gayret yerine biyolojik çabayı önceliklendiren Ege İhracatçı Birlikleri, narenciye döneminin başlamasına sayılı günler kala kıymetli narenciye üretim bölgelerinde üreticilere Akdeniz Meyve Sineği Tuzağı dayanağını sürdürüyor.

2023 yılında 769 bin tonluk Ege Bölgesi Narenciye Rekoltesinin ihracatla katma pahaya dönüşmesi için gayret gösteren Ege İhracatçı Birlikleri geçtiğimiz haftalarda İzmirli ve Muğlalı üreticilere 10 bin adet Akdeniz Meyve Sineği Tuzağı dağıtımı gerçekleştirmişti.

Ege İhracatçı Birlikleri, bu sefer Aydınlı narenciye üreticilerine 5 bin adet Akdeniz Meyve Sineği Tuzağı dağıttı.

Akdeniz Meyve Sineği Tuzağı Dağıtım Merasimi; Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lider Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği Lideri Hayrettin Uçak, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Lideri Davut Er, Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği İdare Konseyi Üyesi Sadık Demircan, Aydın Tarım ve Orman Vilayet Müdürlüğü yetkilileri, Kuşadası İlçe Tarım Müdürü Gürsel Doğan’ın iştirakiyle Aydın Kuşadası Davutlar’da gerçekleşti.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lider Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği Lideri Hayrettin Uçak, “Bizler hem üreticilerimizle hem ihracatçılarımızla sıklıkla bir ortaya geliyoruz. Son yıllarda yaptığımız toplantıların ana gündem konusu kalıntısız üretim üzerine ağırlaşıyor. Bizim üretim ve ihracatta muvaffakiyet için 2 temel koşulumuz var. Kalıntısız üretim ve kaliteli üretim. Bunun için de biyoteknik çabanın kritik bir rolü var. Ege Bölgemizin birçok vilayetinde topyekün bir uğraş içindeyiz ve bilhassa üreticilerimizin şuurlu bir biçimde bu çabayı sürdürmesi bizim için çok kıymetli. Bu yılki tuzakların da üreticilerimize iyi olmasını diliyorum.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir