Dolar rekor kırdı: 19 liranın üzerini gördü

Maraş merkezli zelzelelerin üçüncü gününde kapanan Borsa İstanbul’da süreçlere verilen orta biterken dolar/TL’de rekor düzey kaydedildi. 19 liranın üzerini test ederek tüm vakitlerin en yüksek düzeyini gören dolar/TL kuru 19.30370 düzeyini gördükten çabucak sonra 18,84 düzeylerine çekildi.

Saat 09.45 prestijiyle hür piyasada 18,8420 liradan alınan dolar 18,8440 liradan satılıyor. 20,1900 liradan alınan Euro’nun satış fiyatı ise 20,1920 lira olarak belirlendi.

Dün (14 Şubat) doların satış fiyatı 18,8500 lira, Euro’nun satış fiyatı ise 20,2580 lira olmuştu.

KÜRESEL PİYASALAR KARIŞIK SEYREDİYOR

Küresel piyasalarda, ABD’nin enflasyon bilgilerinin akabinde istikamet arayışı öne çıkıyor. ABD’de dün açıklanan datalara nazaran, aralıkta yüzde 6,5 seviyesinde gerçekleşen Tüketici Fiyat Endeksi’ndeki (TÜFE) yıllık artış ocakta yüzde 6,4’e yavaşladı. TÜFE, ocakta aylık bazda da yüzde 0,5 yükseldi. Enflasyondaki yavaşlamanın devam etmesine rağmen beklentilerin üzerinde kalması dikkati çekti.

Veri sonrası ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek ayki toplantıda 25 baz puanlık artırıma gideceğine verilen ihtimal yüzde 88 ile değişim göstermedi. Fed yetkililerinin bilgi sonrası değerlendirmelerinde de “şahin” tonun korunması dikkati çekerken, Philadelphia Fed Lideri Patrick Harker, enflasyon süratle aşağı inmediğini, 25 baz puanlık faiz artışlarının korunması gerektiğini söyledi.

Avrupa tarafında, dün ABD’de açıklanan dataların faiz artırımları konusunda Fed’i izleyen İngiltere ve Avrupa merkez bankalarının sıkılaşmaya devam edeceği beklentilerini desteklemesi ile piyasalarda risk iştahının azaldığı ve çıkarların geri verildiği görüldü. Piyasaların tarafı açısından bugün bölgede açıklanacak ağır bilgi gündeminin tesirli olması beklenirken, para siyasetlerine ait Avrupa Merkez Bankası (ECB) Lideri Christine Lagarde’ın açıklamaları yakından takip edilecek.

EURO/DOLAR PARİTESİ

Bu gelişmelerle dün Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,11 gerilerken, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,07 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,08 yükseldi. Dün yüzde 1,08’in üzerini gören Euro/dolar paritesi bugün 1,07’nin çabucak üzerinde seyrederken, Avrupa’da endeks vadeli kontratları da satıcılı seyrediyor.

Asya tarafında, Japonya’da merkez bankası lideri değişimi ile ultra gevşek para siyasetlerinin ne istikamette evrileceğine dair tartışmalar gündemin odağındaki yerini korurken, global çapta düşük seyreden risk iştahı ile yeni günün hisse piyasaları tarafında negatif başlaması dikkati çekiyor. Kapanışa yakın Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,3 ve Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,4 geriledi.

Ülke içinde, Maraş merkezli sarsıntılar nedeniyle geçen hafta çarşamba gününden itibaren süreçlerin durdurulduğu Borsa İstanbul hisse ve vadeli süreç piyasaları, bir dizi önlemle bugün tekrar açılıyor.

Bu kapsamda, Sermaye Piyasası Kurulunca (SPK) alınan kararlarla sarsıntı bölgesinde bulunan yatırımcıların yükümlülüklerine getirememesi nedeniyle temerrüde düşmeleri hazirana kadar ertelenirken, kredili süreçlerde bulundurulması gereken özkaynak oranları gevşetildi. Genel Heyet kararı alınmaksızın pay geri alımının önü açıldı ve bu hisselerin 30 gün boyunca satılmaması kaidesi getirildi. Öte yandan hisse senetlerine ait konum riski oranları da düşürüldü.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) da hisseleri borsada süreç gören halka açık bankaların, 6 Şubat 2023’ten 1 Ocak 2024’e kadar geri alım yoluyla edindikleri kendi pay senetlerinin çekirdek sermayeden indirim kalemi olarak dikkate alınmayacağını bildirdi. Kararın akabinde Halkbank ve VakıfBank pay geri alımı için belirledikleri azami meblağları artırırken, İş Bankası, THY ve SASA Polyester başta olmak üzere birçok şirket de geri alım programı duyurdu.

Borsa İstanbul da geri alım endeksinin oluşturulacağını, ayrıyeten açılış seansında hisse piyasaları ve Vadeli Süreç ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) buyruk iptali, fiyat kötüleştirme ve ölçü azaltımına müsaade verilmeyeceğini, buyruk iptali fiyatlarının de artırıldığını bildirdi.

Piyasalarda bugün takip edilecek bilgiler şöyle:

• 10.00 İngiltere, ocak ayı TÜFE

• 11.00 Türkiye, ocak ayı bütçe dengesi

• 13.00 Euro Bölgesi, aralık ayı sanayi üretimi

• 13.00 Euro Bölgesi, aralık ayı dış ticaret dengesi

• 16.30 ABD, ocak ayı perakende satışlar

• 16.30 ABD, şubat ayı New York Fed imalat endeksi

• 17.00 Euro Bölgesi, ECB Lideri Christine Lagarde’ın konuşması

• 17.15 ABD, ocak ayı sanayi üretimi

• 18.00 ABD, aralık ayı kapasite kullanım oranı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir