Dezenformasyon Yasası’nda bu 5 kriter bir arada varsa suç sayılacak

İnternet haber siteleri ve bilhassa toplumsal medyada kamunun güvenliğini korumak, yanlışsız bilgiyi ulaştırma ve her türlü manipülasyonları engellemek ismine TBMM’de kabul edilen dezenformasyon yasası hakkında merak edilenler çok fazla. 

Bir paylaşımın ya da haberin kabahat teşkil edip etmediğinin nasıl belirleneceği konusunu Hürriyet Müellifi Hande Fırat’a açıklayan AK Parti Küme Başkanvekili Becerikli Ünal, 5 kriter söyledi.

‘SUÇ BEŞ ÖGENİN BEŞİ DE VARSA TEŞEKKÜL EDECEK. ÜÇÜ YA DA İKİSİ KÂFİ DEĞİL’

Mahir Ünal, nelerin cürüm teşkil edeceği konusunda 5 kriter sayarak “Suç beş ögenin beşi de varsa teşekkül edecek. Üçü ya da ikisi kâfi olmayacak.” ifadelerini kullandı. 

İşte Ünal’ın yaptığı o açıklama:

– Bir bilgi ya da haberin aldatıcı olduğuna yargı karar verecek. Pekala aranan şartlar ne?

– Hatanın teşekkülü için tam beş unsurun, beşinin de varlığı aranacak. Yani;

1) Yayılan haber gerçek olmayacak.

2) Ülkenin güvenliği ve kamu sıhhati ile ilgili gerçekdışı haber olacak.

3) Halk ortasında panik, dehşet ve telaş oluşturma kastı taşıyacak.

4) Kamu barışını bozmaya elverişli olacak.

5) Bunlar aleni biçimde yapılacak.

– Altını çiziyorum, beş ögenin bir aradalığı aranacak. Bu beş ögeden üçü varsa cürüm teşkil etmeyecek.

İŞTE DEZENFORMASYON YASASI MADDELERİ

  • İnternet ortamında işlenen kabahatlerde yer sağlayıcısının belirlenmesinde yaşanan problemler nedeniyle yurt içi – yurt dışı ayrımı kalkacak.
  • Halk içinde telaş, kaygı ya da panik oluşturmak için, ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu nizamı ve sıhhati ile ilgili gerçeğe muhalif bir bilgiyi kamunun ziyanına olacak halde alenen yaymak cürüm sayılacak.
  • Kamu sistemini bozmaya yönelik yapılan dezenformasyon hedefli bilgileri yayanlar 1-3 yıl kadar mahpus cezasıyla cezalandırılacak.
  • Bu cürümleri failin gerçek kimliğini gizlemek suretiyle işliyorsa (Troll hesaplar), ceza yarı oranında artırılacak.
  • ‘Halkı aldatıcı bilgiyi alenen yayma’ başlığıyla müstakil bir kabahat tarifi oluşturulacak. Böylece failde özel kast, gerçeğe ters bilgide özel nitelik ve harekette elverişlilik aranacak.
  • İnternet haber sitelerinde karşılık ve düzeltme hakkı teminat altına alınacak.
  • Basın ve tabir özgürlüğüyle ilişkilendirilen basın kartlarının kimlere verileceği yine düzenlenecek. Basın kartı gerekliliklerine uymayanların kartları da iptal edilecek.
  • Adli sicil kaydında basın kartı verilmesine mahzur bir hatadan mahkumiyeti bulunan şahıslara bu mahkumiyetler isimli sicil kaydından silinmedikçe yahut yasaklanmış hakların geri verilmesine karar verilmedikçe basın kartı düzenlenmeyecek.
  • Değişiklik teklifiyle, internet haber siteleri vadeli yayın kapsamına alınıyor. Böylece, internet haber siteleri de ilanlardan yararlanabilecek.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir