DEÜ, uluslararası kongreye ev sahipliği yaptı

İZMİR (İGFA) –Ekonominin çok taraflı olarak ele alındığı ve bu alanda çalışan araştırmacı ile karar vericilerin bir ortaya geldiği 15. Milletlerarası Avrasya Ekonomileri Kongresi, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) konut sahipliğinde gerçekleştiriliyor.

Bu yıl DEÜ’nün teşebbüsleriyle birinci kere kongre olarak planlanan tertipte, iktisat siyasetleri, memleketler arası bağlar, sürdürülebilir büyüme ve kalkınma üzere bahisler masaya yatırılacak.

DEÜ Daima Eğitim Merkezi 15 Temmuz Şehitler Salonu’nda düzenlenen kongrenin açılış oturumuna; DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Beykent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Volkan Öngel, Doğuş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turgut Özkan, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi ismine Prof. Dr. Jusup Primbaev, Tertip Komitesi Lideri Prof. Dr. Selahattin Sarı, DEÜ Üst İdaresi, DEÜ akademik ve idari takımı ile öğrenciler katıldılar.

19-20 Eylül tarihlerinde DEÜ Daima Eğitim Merkezi bünyesindeki konferans ve toplantı salonlarında, 23 farklı oturum başlığında gerçekleştirilecek kongrenin açılış oturumunda konuşan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, iktisat siyasetlerinden memleketler arası ilgilere, sürdürülebilir büyüme ve kalkınma kavramlarından lokal dinamiklere kadar birçok bahsin tertip kapsamında ele alınacağını belirtti. Böylesi büyük bir tertibe konut sahipliği yapmalarından ötürü memnunluk duyduklarını kaydeden Rektör Hotar, “Türkiye’nin 20 devlet araştırma üniversitesinden biri olan Dokuz Eylül Üniversitesi olarak, Avrasya ve Türkiye özelinde mahallî, bölgesel ve ulusal dinamiklerin de tartışılacağı toplantılarda, iki gün boyunca bilimsel öngörülerimizi kamuoyu ile paylaşacak ve iştirakçilerimize akademik bir perspektif sunmaya çalışacağız” dedi.

Rektör Hotar, yükseköğretim kurumlarının sorumluluğunun, yalnızca öğretim ve araştırma faaliyetinde bulunmak olmadığını lisana getirdi. Hotar, üniversitelerin şahsa ve topluma bilim ile taraf veren akılcı yapılar olduğunu vurguladı.

Sektörel tahlil, memleketler arası ticaret, finans, küreselleşme, girişimcilik, büyüme, mikro ve makro iktisat ile kalkınma üzere oturum başlıklarında yapılan kongrenin açılış oturumunda Rektör Hotar’ın yanı sıra; Beykent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Volkan Öngel, Doğuş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turgut Özkan, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi ismine Prof. Dr. Jusup Primbaev ve Tertip Komitesi Lideri Prof. Dr. Selahattin Sarı da konuşmalar gerçekleştirdiler. DEÜ ile iş birliklerine verdikleri ehemmiyete ve DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar’a dayanaklarından ötürü teşekkür eden konuşmacılar, kongrenin iyi olmasını dilediler.

Konuşmalar sonrasında Rektör Hotar, kongrenin düzenlenmesinde emeği geçenlere günün anısına ikram takdiminde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir