Denizli’den Avrupa, Rusya ve Kanada’ya nar ihracatı başladı

Denizli’nin meyve deposu sayılan Pamukkale ilçesinde turfanda nar hasadı başladı. Nar üretiminde Ege Bölgesinde 2., Türkiye’de 4. sırada yer alan Denizli, ürettiği eserlerin değerli halde ihracatını gerçekleştiriyor. Kentte 23 bin 814 dekar alanda nar yetiştiriciliği yapılırken, randımana yatan nar bahçeleri dekarda yaklaşık 3 ton olmak üzere 44 bin 240 ton eser elde ediliyor.

İlçede üretilen narlar, Tarım ve Orman Bakanlığınca güzel üretim metotları ile belirlenmiş entegre çaba, yeterli tarım uygulamaları üzere projeler çerçevesinde üretiliyor. Yürütülen çalışmalarda kayıt altındaki üreticilerin izlenebilir, insan sıhhatini tehdit etmeyen, etrafa hassas üretim metotları ile ürettikleri ve hijyenik kurallarda hazırlanan narların yüzde 70-80’i başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere Rusya Federasyonu ve Kanada’ya ihraç ediliyor.

Naz hasadına devam eden üreticileri yerinde ziyaret eden Denizli Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Şakir Çınar, “Dünyada en fazla nar üreten ülkeler ortasında bulunan ülkemizde Denizli’nin ekolojik şartlarının uygunluğu, arazi ölçüsünün çokluğu ve dış-iç talepler üretimimizi süratli bir halde artırmaktadır. Nar yetiştiriciliği; iklim, arazi, toprak yapısına nazaran yüklü olarak Pamukkale, Buldan, Güney ve Sarayköy ilçelerimizde yapılmaktadır. Mikroklimatik iklim nedeniyle bilhassa Pamukkale ilçemizde yetişen hicaz narının tat, renk, aroma, kalite ve kantitesinin yüksek olması, pestisit kalıntısı sorununun olmayışı bakımından ihracatçı firmaların tercih nedeni olmaktadır. Yetiştirilen narın birinci kalitede olanları ihracata, geri kalan kısmı sanayi de meyve suyu olarak işlenmektedir” dedi.

“Nar da en güzel düzeye ulaştık”

Pamukkale ilçesinde nar ihracatı yapan üretici Mevüt Eraslan ise “Pamukkale ilçesi sonlarında meyve üretimi ve ihracatını yapıyorum. Ana eserlerimiz nar ve ayva. Bölgemiz narının özelliğini her vakit anlatıyorum. Mevsimin başında birinci yetişen narda bölgemiz için aromasında, tat oranında ve raf ömründe bir numara. Bu türlü olunca da Pamukkale ilçesi Irlıganlı Mahallemizde yetişen Nar ihracatçıyı cezbediyor. Hatta geçen yıllarda narın en güzel tat oranının İsrail narı olduğu söylenirken bu yılki yapılan tahlillerde bölgemizde 18.7 tat oranına ulaşarak nar da en yeterli düzeye ulaştık. Bugün prestiji ile Hollanda, İtalya, Kanada, Almanya, İsveç ve İsviçre üzere ülkelere sevkiyatlarımız başlamıştır. Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sıhhati Şubesindeki teknik işçilerimiz alanda yaptıkları kontrol ve bilgilendirmelerle tahlil garantili mal yetiştirmemize yardımcı oluyorlar” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir