Danimarka Başbakanı, parlamentoya ChatGPT ile hazırlanan konuşmayla seslendi

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, kısmen yapay zeka sohbet robotu ChatGPT kullanılarak yazılan bir konuşma yaptı.

Frederiksen’in yapay zekanın yenilikçi istikametlerini ve risklerini vurgulamak için parlamentoda yaptığı konuşmanın bir kısmı ChatGPT tarafından hazırlandı.

Danimarka Başbakanı, parlamentodaki milletvekillerine “Burada az evvel söylediklerim bana ilişkin değil.” diyerek konuşmasının bir kısmının ChatGPT tarafından yazıldığını açıkladı.

Son devirde çok tartışılan ChatGPT’nin kıymetine dikkati çeken Frederiksen, yapay zekanın yapabileceklerinin hem büyüleyici hem de korkutucu olduğunu söyledi.

Yapay zekanın saniyeler içerisinde konuşma yazabildiğini, bir üniversite ödevi yahut rapor hazırlayabildiğini kaydeden Frederiksen, bunu gerçekçi bir formda yapabildiğini ve çok az kişinin ardında bir insan değil bir robotun olduğuna inandığını tabir etti.

Frederiksen, gençlerin toplumsal maharetlerini engelleyebileceğine inandığı için, ChatGPT’nin denemeler, şiirler ve tüm konuşmaları yazma maharetiyle ilgili telaşlarını lisana getirdi.

Frederiksen, son olarak, “Yapay zeka artık gelecek değil, bu bir gerçek. Yapay zeka şimdi anlamadığımız formda toplumumuzu değiştirecek.” sözünü kullandı.

Danimarkalı başkan, teknolojinin çocuklar üzerindeki tesirine odaklanırken, Avrupalı yetkililer ChatGPT ve öteki üretici yapay zeka araçlarının dezenformasyon, ırkçı anlatılar ve aldatıcı reklam yayma potansiyelinden tasa duyuyor.

İŞTE BAŞBAKANIN CHAT GPT İLE HAZIRLADIĞI O KONUŞMA

Başbakanın ChatGPT tarafından hazırlanan konuşmasında şu sözler yer aldı:

“Geçen parlamento yılında geniş bir hükümete liderlik etmek bir onur ve meydan okumaydı. Taraflar ortasında iş birliği yapmak ve Danimarka için güçlü ve sürdürülebilir bir gelecek sağlamak için çok çalıştık. İklim değişikliğiyle çaba etmek ve tüm vatandaşların eşit fırsatlara sahip olduğu daha adil ve daha kapsayıcı bir toplum sağlamak için adımlar attık. Yol boyunca zorluklarla ve direnişle karşılaşmamıza karşın, geçen parlamento yılında birlikte başardıklarımızdan gurur duyuyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir