Çin’de protesto dalgası sürerken, kısıtlamalar yüksek vaka sayılarının gölgesinde gevşetiliyor

T24 Dış Haberler

Çin’de meydana gelen protestoların akabinde Covid-19 tedbirleri gevşetilmeye devam ediliyor.

Reuters’ın aktardığına nazaran cuma günü Pekin’deki Covid-19 test kulübeleri kaldırılırken Shenzhen de birtakım öbür büyük kentler üzere toplu taşıma için Covid-19 testi istemeyi bıraktı. 

Çin’de Koronavirüs olayları son üç yılın en yüksek düzeylerine yaklaşırken birtakım kentler, iktisattaki yavaşlama ve kamuoyundaki rahatsızlık nedeniyle ‘Sıfır Covid’ siyasetinin kısıtlamalarını gevşetiyor. 

Chengdu ve Tianjin’den sonra cumartesi günü Shenzhen de toplu taşıma kullanımı ve parklara girmek için negatif Covid testi istemeyi bırakacağını duyurdu.

Pekin’de süpermarketler üzere birçok yere giriş için test gerekliliğinin kaldırılmasının akabinde test kulübeleri kapatılmaya ve kaldırılmaya başlandı. 

Çin toplumsal medyasında Pekin’de bir test kulübesinin vinçle kaldırıldığını gösteren görüntü viral oldu. 

Çin’in ilerleyen günlerde ülke genelinde de kısıtlamaları azaltan kararlar alması bekleniyor. 

“Sıfır-Covid” siyaseti aykırısı aksiyonları Urumçi’de bir apartmanda çıkan yangında 10 kişinin ölmesi tetiklemişti.  Apartmandaki yangının söndürülmesi 3 saat sürdü. Birçok kişi, Covid kısıtlamalarının kurtarma çalışmalarına darbe vurduğuna ve insanların meskenlerinde kapalı kalmasına sebep olduğuna inanıyor. 

Hafta sonu gerçekleşen protestoların akabinde Devlet Lideri Şi Jinping’in de mezunu olduğu Pekin’deki itibarlı Tsinghua Üniversitesi dahil birçok üniversite, “Covid salgınını” münasebet gösterip uzaktan eğitime geçti. 

Protestolar ortalarında Şangay, Pekin, Çengdu, Vuhan ve Guangzhou da bulunan kentlerde gerçekleştiriliyor. Pazar günü Şangay’da Devlet Lideri Şi Jinping’e istifa davetleri yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir