Çin’de Covid-19 kısıtlamaları: ‘Hükümet ölmemizi mi istiyor?’

Getty Images Çengdu kentinde kısıtlamalar başlamadan evvel beşerler zerzevat almak için sıraya girdi

Çin’de Covid-19’un yayılmasını engellemek için uygulanan kısıtlamalar devam ediyor. Nisan’da Şanghay’da ve Temmuz’da Vuhan’da alınan karantina tedbirlerinin akabinde ülkede en az 30 farklı bölgede tekrar milyonlarca bireye meskende kalma talimatları veriliyor. Halk, besin ve temel muhtaçlık eserlerine erişemediklerini söylüyor.

Çin hükümeti, ülkede bugün 949 yeni koronavirüs olayı tespit edildiğini açıkladı.

Fakat kısıtlamaların uygulandığı bölgelerde yaşayanlar itiraz ediyor, uzmanlar ise sıfır Covid siyasetinin ülkenin iktisadına ziyan verdiğini söylüyor.

Sincan bölgesinde Han, Kazak ve Uygurların yaşadığı İli Kazak Özerk Vilayeti’nde bir haftadır sokağa çıkma yasağı uygulanıyor.

Çaresiz bir durumda olduklarını söyleyen halk, toplumsal medya aracılığıyla yardım istiyor.

‘UN, PİRİNÇ VE YUMURTAMIZ KALMADI’

Bölgede yaşayan bir kişi, “15 gün oldu. Un, pirinç ve yumurtamız kalmadı. Sütümüz zati birkaç gün evvel bitmişti” diyor.

Başka bir görüntüde ise U?ygur bir adam çocuklarının üç gündür yemek yemediğini söylüyor.

Bölgenin başşehri Yining’de yaşayan 300 kişi için acil besin, ilaç ve hijyenik ped talep eden bir doküman internette paylaşılıyor.

B?ölgede yaşayan bir öbür kişi ailesinin durumunu şöyle anlatıyor:

“Temel gereksinimlerimizi karşılamak için hiç param kalmadı. Eşim gebe ve doktora gitmesi gerekiyor. İki çocuğum da var. Tüp gazımız büsbütün bitti.”

Birleşmiş Milletler (BM) geçtiğimiz haftalarda yayımladığı bir raporunda Çin hükümetini Sincan’da bulunan Uygurlara ve başka Müslüman azınlıklara karşı “ciddi insan hakları ihlalleri” ile suçlamıştı.

‘HÜKÜMET BİZE HAYVAN MUAMELESİ Mİ YAPIYOR, YOKSA ÖLMEMİZİ Mİ İSTİYOR?’

Ülkede kısıtlama uygulayan kentlerin sayısı giderek artıyor.

Yetkililer geçtiğimiz günlerde Çin’in güneybatısında bulunan Guizhou eyaletindeki Guiyang kentinde 500 bin kişiyi kapsayan bir bölgede ansızın sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Guardian’da yer alan habere nazaran insanların meskenlerinden çıkmasını engellemek için binalardaki ışıklar söndürüldü.

Guiyang’daki durumu anlatan bir kişi, “İnternetten alışveriş yapamıyoruz zira meskene servis yapmıyorlar. Süpermarketler aslında kapalı. Hükümet bize hayvan muamelesi mi yapıyor, yoksa ölmemizi mi istiyor?” kelamlarını kullandı.

Diğer taraftan Siçuan eyaletinde bulunan Çengdu kentinde 21 milyon kişinin kentten çıkışı engellendi.

Bugün Çin medyasında yer alan haberlere nazaran ise Pekin’de eğitim yılının başlamasıyla birlikte üniversite yerleşkelerinde olay sayıları artıyor.

John Hopkins Üniversitesi datalarına nazaran Çin’de pandeminin başından bu yana Covid-19 kaynaklı ölümlerin sayısı sadece 15 bin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir