CHP’de ‘kimyasal silah’ tartışması! Tanrıkulu’na tepki: Sana ne kardeşim

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ‘Terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonlarda kimyasal silah kullanılıyor.’ dedi. Tanrıkulu’nun argümanına kendi partisinden de reaksiyonlar sürüyor. CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, “Parti kesin hal almalı” dedi. Erol’dan “Tanrıkulu’nun açıklaması MYK’da gündeme gelecektir” vurgusu geldi.

CHP’DE KİMYASAL SİLAH TARTIŞMASI

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun terör örgütü PKK’ya yönelik yürütülen operasyonlarda kimyasal silah kullanıldığı teziyle ilgili kelamlarına CHP içinden yansılar sürüyor. Tanrıkulu’na son reaksiyon CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol’dan geldi. Erol, “Bu aptalca savlara, karalamaya, TSK’yı amaç gösteren, hele bir de seçime giderken… Sana ne kardeşim. Bu açıklamayı yapmak sana mı düşer?” dedi.

TANRIKULUNA REAKSİYON: PARTİ KESİN HAL ALMALI

Tanrıkulu’nun çıkışını sorumsuzca bulduğunu söyleyen Erol, “Parti kesin hal almalı. Devletin kurumları üzerine asla bir milletevikili düzeyini aşarak ne bir açıklama yapmalı ne de soru önergesi vermeli. Yarın MYK toplanacak, kesinlikle orada gündeme gelecektir.” dedi.

“ASLA YANLIŞSIZ BULMUYORUM”

TSK’nın töhmet altında bırakılmasının asla hakikat bulmadığını belirten Gürsel Erol açıklamalarını şöyle sürdürdü:

Hiçbir koşulda ve şartta, hudut ötesinde hudut içinde yapılan teröre karşı operasyonlarda silahlı kuvvetlerin hareketleri sorgulanamaz, eleştirilemez asla. Ben bunu yanlışsız bulmuyorum ve o tenkitleri de sorumsuzca buluyorum. CHP’nin geçmişini, tarihini, köklerinin nereye dayandığını bilmeyenlerin bu biçimde açıklama yapması silahlı kuvvetlerimizi töhmet altında bırakmasını asla yanlışsız bulmuyorum. Düşünüyorum ki, o açıklamayı yapan arkadaşımızla ilgili yarın MYK’mız toplanacak, kesinlikle orada gündeme gelecektir. Ben MYK’da olmadığım için onunla ilgili nasıl bir süreç yapılacağını, nasıl bir önlem alınacağını bilmem. Fakat açıklaması sorumsuzca bir açıklamadır. Sorumsuzca bir açıklama, gerçek bulmuyorum. Kendi CHP tarihimizi bilmemektir.

“HER ŞEYİN KONTROLÜ VAR”

Seçime gidiyoruz. Bizim savımız insanları yönetmek değil, devleti yönetmek. Bizim savımız devletin kurumlarıyla çatışmak değil, bizim argümanımız devletin kurumlarını adil, kanunlara uygun yönetmek. Bizim tezimiz çatışma kültürü üzerinden bir siyaset kampanyası yaşatmak değil. Artık, TSK’nın o bölgede… Hukukçusunuz ya, ben lise mezunuyum ya. Akşam bir profesör arkadaşıma da söyledim, ya hiç mi bilmiyorsun siz NATO üyesisiniz. NATO üyesi bir silahlı kuvvetlerin kullandığı tüm silahlar, deposundaki asker botundan eline taktığı eldivene kadar envanterinde olması lazım. NATO ülkesisiniz siz, siz bir orta doğu ülkesi değilsiniz ki. Sizin her şeyinizin bir kuralı, kontrolü var.

“BU OYUNLARA GELMEYİN”

“Uluslararası güçlerin olduğu bir bölgede silahlı kuvvetler kimyasal silah kullanıyor” Yahu arkadaşlar bu oyunlara gelmeyin. Bu aptalca tezlere, karalamaya, silahlı kuvvetleri maksat gösteren; hele bir de seçime giderken sanane kardeşim. Yani bu açıklamayı yapmak sana mı düşer? Bizim ulusal savunma komitemizde arkadaşlarımız var. Onlar evvel bir ziyaret ederler, neyin nesidir diye. Herkesin bu türlü reaksiyon vermesi de hakikat değil. Artık bir İstanbul milletvekilinin telaffuzunu, ben Elazığ’da onun savunmasıyla ilgili her gittiğim konutta karşıma çıkıyor. Yani ben kendimi anlatacağıma, iktidar partisinin yanlışlarını anlatacağıma, CHP’nin niçin iktidar olması gerektiğini anlatacağıma dönüyorum savunmaya çekiliyorum. Sorumsuzca açıklamalar ve parti bu bahiste çok kesin hal almalı. Yani genel siyasetler üzerine, devletin siyasetleri üzerine asla bir milletvekili yetkisini, sorumluluklarını aşarak ne bir açıklama yapmalı ne bir soru önergesi vermeli.

ÖZTRAK: MEHMETÇİĞİN SİCİLİ TEMİZ

CHP’li Tanrıkulu’na genel merkezden de reaksiyon gelmişti. Parti Sözcüsü Faik Öztrak, savların yanlış olduğunu vurgulayarak, Mehmetçiğimizi sicili paktır.” demişti.

TORUN: OLUMSUZ İTHAMLARI KABUL ETMEYİZ

CHP Lokal İdarelerden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Seyit Torun ise, “Askerin moralini bozacak, orduya rastgele bir formda olumsuz ithamda bulunacak olayı kabul etmeyiz.” açıklamasında bulunmuştu.

GÖZLER MYK’YA ÇEVRİLDİ

Yaşanan gelişmelerin akabinde gözler CHP’nin bugün gerçekleştirilecek MYK toplantına çevrildi. MYK bugün CHP önderi Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanacak.

CHP’deki son gelişmeleri CNN Türk muhabiri Melike Görür aktardı.

Görür’ün açıklamaları şöyle:

MYK’nın kıymetli gündem unsurlarından birisi CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun kimyasal silah savları olacak. Bilindiği üzere Tanrıkulu, terör operasyonlarında kimyasal silah kullanıldığını argüman etmişti. Tanrıkulu hususun araştırılması için Meclis gündemine bir soru önergesi vereceğini söylemişti.

ÖNERGE ONAYA TAKILDI

Önerge hazırlandı, fakat CHP kümesinin onayına takıldı. CHP Kümesi önergeyi Meclis gündemine getirmedi. CHP’den de Tanrıkulu’na peş peşe reaksiyonlar geldi.

TANRIKULU İÇİN NE KARAR ÇIKACAK?

Gelişmelerin akabinde gözler CHP MYK’ya çevrildi. Bu hususta CHP idaresinin hali net. Pekala bugün MYK toplantısında CHP’li Sezgin Tanrıkulu hakkında bir karar alınacak mı? Edinilen bilgilere Sezgin Tanrıkulu rastgele bir ceza almayacak, Yüksek Disiplin Heyeti’ne da sevk edilmeyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir