Çakıroğlu davasında katile yardım ettiği iddia edilen sanığa ağırlaştırılmış müebbet

Ege Üniversitesinde 2015 yılında ülkücü öğrenciler ile terör örgütü PKK’nın gençlik yapılanması YDG-H üyesi olduğu belirtilen bireyler ortasında arbede çıktı. Hengamede bıçaklanan ülkücü gençlerden Edebiyat Fakültesi Tarih Kısmı 4. sınıf öğrencisi Fırat Yılmaz Çakıroğlu, ömrünü yitirdi.

Olayla ilgili açılan davada Nurullah Semo, ‘kasten öldürme’ hatasından ağırlaştırılmış müebbet mahpus, ‘terör örgütü üyeliği’ cürmünden da 15 yıl mahpus cezasına çarptırıldı. Karar, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi tarafından bozularak ‘devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmak’ kabahatinden ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasına çevrildi. Çakıroğlu ailesinin avukatları, olay sırasında Cihat Babatonguz’un da Nurullah Semo’nun yanında olduğu gerekçesiyle mahkemeye müracaatta bulundu. Avukatların talebini haklı bulan İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Babatonguz hakkında soruşturma başlattı. Soruşturmanın akabinde Babatonguz hakkında ‘kasten öldürme’ cürmünden iddianame hazırlandı.
İzmir 18. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın bugünkü duruşmasında Çakıroğlu’nun annesi Hasret Fazilet ile babası Fuat Uzman Çakıroğlu’nun yanı sıra İzmir İdeal Ocakları Lideri Soner Erkan Yıldız, Çakıroğlu’nun arkadaşları ve avukatlar salonda hazır bulunurken tutuksuz sanık Cihat Babatonguz SEGBİS aracılığıyla katıldı.

Celsede şahit olarak dinlenen Çakıroğlu’nun katili Nurullah Semo, olay günü Babatonguz’un yanında olup olmadığını bilmediğini söyleyerek,

“Olay günü biz kafede dururken bir tane güvenlik vazifelisi yanımıza gelip kaçmamızı söyledi. Cihat Babatonguz’u hatırlamıyorum. Kendimizi korumak için elimizde ne varsa attıktan sonra herkes canının peşine düşüp kaçmaya başladı. Ben de Ege Kafe’nin mutfak kısmına kaçtım. Gittiğimde çalışanlar vardı. İçeriye karşı kümeden 2-3 kişi girdikten sonra 15 kişi oldular. Beni bıçakladılar ve yere düştüm. Bir müddet sonra kendimden geçmiştim. Sonra beni ambulansla götürdüler. Can havliyle mutfağa girdiğimde çalışanları gördüm lakin Cihat Babatonguz’un orada olup olmadığını bilmiyorum. Gelmiş de olabilir” dedi.

İddia makamı, belgenin tamamlandığını ve mütalaasının hazır olduğunu belirterek mütaalasını okudu. Savcı, Fırat Çakıroğlu’nun Semo tarafından bıçak darbeleri sonucu yaralanıp hayatını kaybettiğinin, orada bulunan Cihat Babatonguz’un Semo’yu engellemesi gerekirken tersine cesaretlendirdiğinin altını çizdi. Mütalaada Cihat Babatonguz’un PKK/KCK silahlı terör örgütüne üye olduğunun sabit olduğu, bu olayda da üyesi bulunduğu silahlı terör örgütünün, devletin birliğini bozma ve ülke topraklarından bir kısmını devlet yönetiminden ayırma emeline yönelik olduğuna vurgu yapıldı. Toplanan kanıtlar ve alınan sözler ışığında savcı, Babatonguz’un ‘kasten öldürmeye yardım’ hatasından 20 yıla kadar, ‘devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma’ kabahatinden ise ağırlaştırılmış mahpus cezası ile cezalandırılmasını talep etti. Savcı, sanığın tutuklanması talebinde de bulundu.

Sanığın tutukluluk talebinin reddine karar veren heyet, savunmasını hazırlaması için sanığa mühlet vererek duruşmayı erteledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir