Cahit Çetin cinayetinde karar: Sedat Peker’le bağlantılı 5 kişiye hapis

Çekmeköy’de 31 Ağustos 2017 tarihinde kolunda ‘SP’ dövmesi bulunan ve toplumsal medya hesaplarında Sedat Peker’le ilgili paylaşımlar yaparak, birlikte fotoğraflar paylaşan Cahit Çetin silahlı hücumda öldürüldü. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada, sanıkların Sedat Peker cürüm örgütüyla temaslı olduğu tespiti yapıldı. Cinayet belgesi daha sonra Sedat Peker cürüm örgütü ana davasından ayrılarak, yargılama yapıldı. 

“DÖVÜN YA DA AYAKLARINA SIKIN”

Anadolu 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Emre Topaloğlu ile Ozan Batıgün cezaevinden getirilirken, öteki tutuklu sanıklar Yusuf Yağma, Süleyman Onur Kepenekçi ve Burçin Bal SEGBİS’le bağlandı. Tutuksuz sanık Ayhan Sağıroğlu’nun da katıldığı duruşmada, taraf avukatları da hazır bulundu.

Duruşmada savunma yapan sanık Yusuf Yağma, “Uğur Köroğlu bana maktulü dövmemizi söyledi. Dövemezsek ayaklarına sıkmamızı istedi. Bu sırada yanımda sanıklardan Yahya vardı. Olay bu halde meydana geldi. Başka sanıkların benimle ortak bir durumları yoktur, sorumlu tutulmalarını istemiyorum” dedi.

“KULLANILMIŞ OLABİLİRİM”

Sanık Burçin Bal savunmasında, “Ben olayda kullanılmış olabilirim lakin, bundan haberim yoktur. Mahkemede incelenen kamera kayıtlarında görüldüğü üzere, maktul vurulduktan sonra ben şaşkınlık ve telaş içerisindeyim. Hala hayatta olan Cahit Çetin’e müdahale etmeye çalıştığım da anlaşılacaktır. Suça iştirak etmedim. Tahliyemi ve beraatimi istiyorum” tabirlerini kullandı. Kabahat örgütü başkanı Sedat Peker’in eski avukatı sanık Ayhan Sağıroğlu ise vazifesinin gereğini yaptığını, kabahat konusu aksiyona katılmadığını söyleyerek, beraatini istedi.

PEKER’İN ESKİ AVUKATI BERAAT ETTİ 

Kararını açıklayan mahkeme heyeti sanıklar Özkan İşler, Selçuk Köroğlu, Ayhan Sağıroğlu’nun beraatine karar verirken, sanık Yusuf Yağma’nın ‘Tasarlayarak taammüden öldürme’ cürmünden ağırlaştırılmış müebbet mahpus, ‘Ruhsatsız ateşli silahlarla satın alma yahut taşıma yahut bulundurma’ hatasından 1 yıl mahpus ve 30 gün isimli para cezası ile cezalandırdı. Mahkeme heyeti öbür sanıklar Emre Topaloğlu, Süleyman Onur Kepenekçi, Burçin Bal ve Ozan Batıgün hakkında takdiri indirim uygulayarak ‘Tasarlayarak taammüden öldürme’ hatasından müebbet mahpus cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi.

KAYNAK: DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir