Bulgaristan bizden meraklı çıktı: 2022’de Google’da en çok gram altın aramışlar

Günümüzde bir yılın nasıl geçtiğinin en net dataları, Google’ın her yıl sonunda paylaştığı arama raporu oluyor… ABD merkezli şirket kısa bir mühlet evvel ülkelere nazaran arama yoğunluğuna dair bir rapor yayınlarken ortalarında Türkiye, Yunanistan, Almanya Bulgaristan’ın da olduğu birçok ülkenin bilgileri gündem oldu.

Fakat komşumuz Bulgaristan’ın 2022 arama sonuçları ise bir epey değişik. Son bir yıl içerisinde Türk Lirası’nın döviz karşısında kıymet kaybetmesiyle birlikte hafta sonları Edirne’ye giderek alışveriş çılgınlığı yaşayan Bulgarların en çok aradığı sözler ortaya çıktı.

Bulgaristan merkezli İngilizce yayın yapan medya kuruluşu Novinite’de yer alan haberde 2022 yılında Bulgaristan’da yapılan en çok aramalardan birinin “bir gram altın kaç lira”, oburunun ise “Türk Lirası ne kadar oldu” olduğu aktarıldı.

Bulgaristan’da yapılan öteki aramalar ortasında “Ukrayna”, “Rusya”, “Putin” üzere ülke ve siyasetçilerin isminin ve “omicron belirtileri” üzere sıhhatle ilgili soruların da aratıldığı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir