Bilim insanları: Kulaklıklar gençlerde işitme kaybı riskini artırıyor

BMJ Küresel Health isimli hakemli makalede yayınlanan araştırmada bir milyardan fazla ergen ve genç bireyin işitme kaybı riskiyle karşı karşıya olduğu ortaya çıktı.

Bilim insanları kulaklıkla müzik dinlemenin ve konsere gitmenin erken yaşta işitme kaybına sebebiyet verebileceğini tespit etti. Kulaklıkla dinlenen müziklerde ses yüksekliğinin 105 desibele çıkabildiğini belirten uzmanlar, konser alanlarında ise ortalama olarak ses düzeyinin ise 104 ile 112 desibel ortasında değiştiğini tespit etti.

Bilim insanları işitme sıhhati için hükümetlerin “güvenli müzik dinleme” siyaseti oluşturması ve uygulaması gerektiğini de aktardı. Birleşmiş Milletler bünyesindeki Dünya Sıhhat Örgütü tarafından hazırlanan araştırmada İngiliz, İspanyolca, Fransızca ve Rusça lisanlarında yayınlanmış 33 farklı araştırma tahlil edildi. 20 yılı aşkın bir müddettir yapılan araştırmaları mercek altına alan bilim insanları 12-34 yaşları ortasındaki 19 binden fazla iştirakçinin datalarını inceledi. Araştırmaya katılanların yüzde 24’ünün kulaklıkla müzik dinlerken çok yüksek ses düzeyi tercih ettiği de kayıtlara geçti.

Araştırmaya katılanların yüzde 48’inin ise konser alanı ve gece kulüplerinde inançsız ses düzeyine maruz kaldığını söyledi. Bilim insanları 670 bin ile 1.3 milyar gencin risk altında olduğunu duyurdu.

Araştırmayı yürüten Lauren Dillard, “İşitme kaybını engellemenin en yeterli yolu, dinleme müddetini azaltmak ve sesi kısmaktır. Maalesef beşerler yüksek sesle müzik dinlemeyi seviyor” dedi. Dillard, gençlerin akıllı telefon ve kulaklıklardaki ayarları yakından takip etmeleri gerektiğini de söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir