Biden’dan Putin’in ateşkes kararına ilk yorum: Sanırım biraz nefes almaya çalışıyor

24 Şubat tarihinden beri devam eden Rusya-Ukrayna savaşı bütün kaosuyla devam ediyor. Bu bağlamda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son 2 günde iki ülkenin de başkanlarıyla görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’e barış daveti yaparken, Zelenski’ye de savaşı bitirmek için orta buluculuk yapmaya hazır olduğunu söyledi.

36 SAATLİK SÜREKSİZ ATEŞKES

Erdoğan’ın diploması teşebbüsleri kısa müddette sonuç verdi. Rusya Devlet Lideri Putin, Rusya Savunma Bakanlığı’na Ukrayna’da 6 Ocak saat 12.00’den itibaren 36 saatliğine ateşkes uygulanması talimatı verdi. Kremlin’den yapılan açıklamada ise Rusya’nın Ukrayna’da 6-7 Ocak tarihlerinde ateşkes ilan edeceği duyuruldu. Ateşkes kararının ardında Ortodoks Noeli olduğu belirtildi. Rus birlikleri yarın saat 12’den itibaren 36 saat boyunca cephe gerisinde olacak.

BİDEN’DAN AÇIKLAMA GELDİ

Öte yandan süreksiz ateşkes ile ilgili ABD Lideri Joe Biden’dan birinci açıklama geldi. Biden, Putin’i işaret ederek “Putin’in söylediği rastgele bir şeye cevap vermek konusunda isteksizim. Bunu enteresan buldum. 25’inde ve yılbaşında hastaneleri, kreşleri ve kiliseleri bombalamaya hazırdı. Sanırım biraz nefes almaya çalışıyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir