Biden Ukrayna için F-16 kararını verdi: Şu an ihtiyaçları yok

ABD Lideri Joe Biden, Rusya’ya karşı savaşmaya devam eden Ukrayna’ya bu etapta F-16 savaş uçağı yardımı yapmaya gerek olmadığını söyledi.

ABC News televizyonuna röportaj veren Biden’a, Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy’nin F-16 savaş uçağı talebi soruldu.

Biden, ABD’deki tecrübeli askeri yetkililerin muhtaçlık olduğunu düşündükleri yardımları Ukrayna’ya yaptıklarını belirterek, “Onların şu an tank, topçu ve hava savunma üzere savaş ekipmanlarına muhtaçlığı var.” dedi.

Ukrayna’ya şu an için muhtaçlık duydukları yardımları yaptıklarını lisana getiren Biden, “Onları bu bahar, yaz ve sonbahara kadar uygun bir konuma koyacak gereçler gönderiyoruz. Şu an F-16’ya gereksinimleri yok.” diye konuştu.

Biden, “Gelecek birkaç yıl içinde nelere muhtaçlık olacağını tam olarak biliyoruz. Askeri yetkililerimize nazaran şu an F-16 için mantıklı bir münasebet yok. O nedenle bunu şu an seçenek dışı bırakıyorum.” tabirini kullandı.

“Çin’in Ukrayna’daki savaş için Rusya’ya ölümcül silahlar temin etmesi”ne ait soruya cevaben de Biden, bunu kestirim etmediğini lakin bu türlü bir tedarikin olması durumunda Çin’e “ağır yaptırımlarla” karşılık verebileceklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir