Bakan Koca: Birtakım dernek ve firmalar üzerinden SMA hastalığında faydası olmayan bazı ilaçlarla umut veriliyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Niğde’de çocuğu SMA Tip 1 hastası olan bir annenin ilaç maliyetlerinin karşılanmasını istemesi üzerine, “Üniversitede hocalar var. Bu hocaların uygun gördükleri tedavileri devlet olarak biz ödüyoruz ve öderiz bundan hiç kuşkunuz olmasın fakat bir şey söyleyeyim; yararı olmayan ilaç için yararı olacak diye umut veriliyor bir grup dernek ve firmalar üzerinden. Buna ne olursunuz alet olmayalım” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, birtakım ziyaretlerde bulunmak için Niğde’ye geldi. Ziyaretleri sırasında SMA Tip 1 hastası çocuğu olan bir anne Koca’dan hasta olan çocukların ilaç masraflarının karşılanmasını istedi. Koca, anneye şu karşılığı verdi:

“Faydası olacak diye umut veriliyor”

“Yanlış bilgiler aktarıyorsunuz. Teneffüs aygıtına bağlı olan hastalara verilen ilacın tesiri yok. Bizim SMA Bilim Konseyimiz var. Üniversitede hocalar var. Bu hocalar uygun gördükleri tedavileri devlet olarak biz ödüyoruz ve öderiz bundan hiç kuşkunuz olmasın. Fakat bir şey söyleyeyim; yararı olmayan ilaç için yararı olacak diye umut veriliyor bir kadro dernek ve firmalar üzerinden. Buna ne olursunuz alet olmayalım. Biz yapmamız gereken her şeyi yaparız. Hatta yurt dışında ruhsatı olmayan ilaçların ödemesini bile devlet ödüyor, biz SMA hastasının ilacını mı ödemeyeceğiz? Sizin acınızı anlıyorum. Size sonucunun kesin ne olduğunu bilmediğimiz bir umut veriliyor. Bununla ilgili bizim bilim heyeti var. Sizin telefonunuzu alsınlar. Hastayla ilgili tekrar değerlendirsinler, verilmesi gereken bir ilaç varsa devlet yeniden öder, bundan kuşkun olmasın” (ANKA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir