Bakan Kirişci: Damızlık düve ithalatını en düşük seviyelere indireceğiz

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, yatırım ve desteklemelerle damızlık düve ithalatını en düşük düzeylere indireceklerini belirterek, “Burada da en büyük misyon damızlık birliklerine düşmektedir” dedi.

Kirişci, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda düzenlenen Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği (TDSYMB) Vilayet Liderleri Toplantısı’nda, daha kaliteli ve verimli üretim yapmak için daima birlikte çalışacaklarını söyledi. AK Parti hükümetleri olarak 2002’den bugüne hayvancılık bölümündeki takviyelerin ziraî takviye içindeki hissesini yüzde 4,4’ten yüzde 25’e çıkardıklarını söyleyen Kirişci, bu takviyelerin hoş sonuçlarının da görüldüğünü vurguladı.

Kirişci, ayrıyeten ıslah çalışmalarında büyükbaşta verimliliği, küçükbaşta verimlilikle sayıyı artırmayı hedeflediklerine işaret ederek, birliklerin, hayvan ıslahı konusunda Bakanlığın en değerli paydaşı ve yol arkadaşı olduğunu belirtti. 

Islah konusunda yapılan çalışmalara ivme kazandırmak için verilen dayanakların kapsamının genişletildiğini anımsatan Kirişci, “Hayvan ıslahında kayıtlılık, gerçek, muteber ve kullanılabilir dataların oluşturulması son derece kıymetli. Bu bahis birliklerimizin en temel unsuru olmalıdır. Toplanan bu bilgiler gelecek kuşakların ebeveynlerinin belirlenmesi ve ülke hayvancılığının gelişimine katkı sağlaması açısından hayati ehemmiyet taşır. Sizlerin bu bahse hayli ehemmiyet verdiğinizi biliyorum ancak daha fazla dikkat ve çaba göstermenizi istiyorum” tabirlerini kullandı.

“Damızlık düve ithalatını en düşük düzeylere indireceğiz”

Damızlık düve alım takviyesi kapsamında, yurt içinde doğmuş ve düve merkezlerinden temin edilen düveler için yüzde 50, başka tedarik merkezlerinden temin edilen düvelere ise yüzde 40 hibe dayanağı sağlandığını hatırlatan Kirişci, “Buna ek olarak destekleme ölçüsü hamile düveler için yüzde 100 arttırılarak 40 bin liraya, boş düveler için yüzde 108 arttırılarak 25 bin liraya yükseltilmiştir. Tüm bu yatırım ve desteklemelerle damızlık düve ithalatını en düşük düzeylere indireceğiz. Burada da en büyük vazife damızlık birliklerine düşmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

Kirişci, yetiştiriciye ödenecek takviye meblağlarından yüzde 3’ünün, yetiştirici birliklerinin güçlendirilmesini ve daha nitelikli hizmet vermesini sağlamak maksadıyla birliklere aktarıldığını belirterek, bu kapsamda Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliklerine 2021 yılı buzağı desteklemesinde 19 milyon lira, başka dayanaklardan toplamda 51 milyon lira ödeme yapıldığını aktardı.

Kirişci, “Hayvancılık işletmelerinin damızlık muhtaçlığının karşılanması konusunda yerli kaynakların kullanılması bizim açımızdan değerli bir konudur. Damızlık birliklerimizin yerli damızlık hayvan yetiştirilmesi ve tedariki konusunda etkin olması, yetiştiricilerimizin talepleri noktasında kuruluş maksatlarına uygun duruş ve hizmet üretmeleri hepimiz için kıymetli bir yaklaşım olacaktır” dedi.

“Tek tip bir süt kontratına gereksinim var”

Özcan, süt fiyatlarında muhakkak kuralların olması gerektiğini belirterek, üretici ve sanayiciyi üzmeyecek tek tip bir “süt sözleşmesine” muhtaçlık olduğunu anlattı. Özcan, birliklerle yetiştiricilerin maddi bir bağlantıya girmemesi için de düzenleme talep etti. (AA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir