Anne babalar dikkat! Özel okullar için emsal karar

Özel okul fiyatlarına bu yıl için yüzde 36,72lik artış hududu getirildi.

Bu oranı düşük bulan kimi özel okullar, velilerden yemek, kırtasiye, kıyafet ve servis üzere hizmet ve eserlerden ek fiyat talep etmeye başladı.

Duruma reaksiyon gösteren ve ek ödemeyi yapmayı kabul etmeyen velilere, kimi özel okul idareleri tarafından öğrencinin kaydının yenilenmeyeceği bildirildi.

Bursa’daki bir özel okulda da tıpkı sorun yaşanınca, durum yargıya taşındı.

Çocuğu bu yıl 4’üncü sınıfa giden Murat Ç., erken kayıt mukavelesine ters olarak talep edilen yemek ve kırtasiye fiyatını ödememek için, avukatı Gürkan Sürer aracılığıyla Bursa 3’üncü Tüketici Mahkemesi’nde dava açtı.

‘OKUL, HER AY BORÇ BİLDİRİSİ GÖNDERİYOR’

Ekim ayında, açılan davanın karar duruşmasında konuşan Murat Ç., “Öğrenci olan çocuğum okula devam etmektedir. Ağustos ayında bize ek fiyat talebiyle ilgili bildiri gönderildi. Onun haricinde okul tarafından rastgele bir süreç yapılmadı. Çocuğum okula devam etmektedir. Lakin, aylık nizamlı olarak borçlu olduğuma dair okul tarafından bildiriler tarafıma gelmektedir” dedi.

Özel okulun avukatı ise yaptığı savunmada davanın reddine karar verilmesini talep etti. Mahkeme, tarafları sulh ve orta buluculuğa teşvik etti. Davalı, davacı vekilleriyle öğrenci velisi sulh durumları olmadığını belirterek orta bulucu istemedi.

MAHKEME, ‘BORCU YOKTUR’ DEDİ

Kararını açıklayan Bursa 3’üncü Tüketici Mahkemesi hakimi, davacı öğrenci velisinin, 2022-2023 eğitim öğretim yılı öğrenci kayıt kontratına dayalı olarak talep edilen, 5 bin 500 TL’lik ek fiyat borcunun olmadığına hükmetti.

Karara nazaran; özel okul idaresi, erken kayıt yaptıran Murat Ç. den periyot içinde ‘yemek ve kırtasiye gideri’ ismi altında ek fiyat talep edemeyecek.

Kararın, emsal niteliğinde olduğunu söyleyen avukat Gürkan Sürer, “2022-2023 eğitim öğretim yılı için öğrenci velilerinden yemek ve kırtasiye fiyatlarıyla ilgili, muahedenin haricinde ek bir fiyat talep ediliyor. Müvekkilim, artan maliyetlerden etkilenmemek için erken kayıt yaptırdı. Kelam konusu talep mukaveleye açıkça ters olduğu üzere yasal mevzuata da karşıt. Bahisle ilgili biz de dava açtık. Daha evvel yapılan kontrata muhalif bir ek fiyat talep edilemez diye. Buna ait olarak tüketici mahkemesinden müvekkilin borcu olmadığına dair, bir ilam aldık. Emsal niteliğinde bir ilam oldu” dedi.

‘BU BİRİNCİ KARAR’

Kararın emsal niteliğinde olduğuna dikkat çeken Sürer, “Bu kararla birlikte ek fiyatları ödemeyenler bakımından, birebir formda bizim yaptığımız üzere bir müracaat yaptıklarında bu fiyatı ödememeleri üzere bir durum kelam konusu olabiliyor. Bu birinci çıkan karar. Emsal niteliğinde oldu bir manada. Bu da tabi tüm velileri ilgilendiren bir boyut” tabirlerini kullandı. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir