Amasra’da ölen madenci yakınlarına tehdit iddiası; “Avukatınızı değiştirin yoksa tazminatlarınızı alamazsınız”

Amasra’daki maden faciasında ömrünü yitiren 42 personelin yakınlarına avukatlık hizmeti veren altı kuruluş, müvekkillerinin “Avukatınızı değiştirin” denilerek tehdit edildiğini öne sürdü. Açıklamada, “Kendisini polis olarak tanıtan bireylerce, ortalarında müvekkillerimizin de bulunduğu mağdur madenci aileleri aranmakta ve ‘Avukatınızı değiştirin, yoksa tazminatlarınızı alamazsınız’ vb. kelamlar, palavra bilgiler ile tehdit edilmektedir” denildi.

Amasra’daki maden faciasında hayatını yitiren 42 personelin yakınlarına avukatlık hizmeti veren Adalet için Hukukçular, Çağdaş Hukukçular Derneği, Demokrasi için Hukukçular, Halkevleri Hukuk Dairesi, Toplumsal Hukuk, Özgürlük için Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi, bugün ortak bir açıklama yaptı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“14 Ekim 2022 tarihinde Amasra TİM’de yaşanan ve 42 madencinin hayatını kaybettiği katliamın birinci gününden itibaren katliamda sorumluluğu bulunan tüm kişi ve kurumların ortaya çıkartılıp yargılanabilmesi için uğraş ediyoruz. Birinci günden bu yana yaptığımız araştırmalar ve sunmuş olduğumuz dilekçeler ile kanıtların karartılmasını ve şüphelilerin basamaklarda verdikleri sözler ile soruşturma ünitelerini yanıltmalarını önlemeye çalışıyoruz.

“Şikâyetçi olunmamasını, avukat tutulmalarını, basına konuşmamalarını telkin ettiler”

Katliam şimdi meydana gelmişken şahsen Cumhurbaşkanı tarafından tıpkı öteki maden katliamlarında olduğu üzere yazgı vurgusu yapılması, bizler için, bir emekçi katliamının daha üzerinin örtüleceğinin kıymetli bir göstergesiydi. Bir yandan sorumluların tespit edileceği ve yargılanacağı vaatleri veriliyorken öteki yandan ve katliamın birinci anlarından itibaren Diyanet vazifelileri, sivil toplum kuruluşu temsilcisi olduğu söylenen şahıslar, nizamlı ve sistematik olarak hayatını kaybeden madencilerin yakınlarına, madende çalışan çalışanlara ve yaralılara ziyaretler yapıp sabır ve itidal tavsiye ettiler. Şikayetçi olunmamasını, avukat tutmamalarını, basına konuşmamalarını telkin ettiler. Devletin gerekeni yapacağından ve öbür dünyada hesabının sorulacağından dem vurdular.

Geldiğimiz noktada, şimdi sadece Amasra Taşkömürü İşletme Kuruluşu hududunda soruşturma yürütülmektedir; kuruluşta sorumluluğu bulunanlarla ilgili, eksiklikleri olmakla birlikte gözaltı, isimli denetim ve tutuklama kararları verilmiştir. Lakin soruşturma kapsamında araştırma yapan eksperlerin 31.10.2022 tarihli ön raporu ile emekçi sıhhati ve güvenliğine dair risklere kayıtsız kalarak ocak altyapısını iyileştirmeyen TTK Genel Müdürü, TTK Kuruluşlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve ATİM idaresinin ve de kontrol eksiklikleri nedeniyle MAPEG ve ÇSGB Rehberlik ve Teftiş Kurulu’nun da katliamın meydana gelmesinde sorumlulukları olduğu tespit edilmiş olmasına karşın, şimdi bu yetkili kişi ve kurumlar hakkında hiçbir süreç yapılmamıştır.

“Mağdur madenci aileleri aranıyor, tehdit ediliyor”

Sorumluluğu tespit edilen üst seviye yöneticiler hakkında rastgele bir süreç yapılmazken kendisini polis olarak tanıtan bireylerce, ortalarında müvekkillerimizin de bulunduğu mağdur madenci aileleri aranmakta ve ‘Avukatınızı değiştirin, yoksa tazminatlarınızı alamazsınız’ vb. kelamlar, palavra bilgiler ile tehdit edilmektedir. Tekrar madenci ailelerine, ‘dışarıdan gelen avukatlar’ olarak, Soma’da katliamın sorumlusu maden işverenleri ile anlaştığımız ve onlardan para aldığımız halinde iftiralar atılmaktadır.

Kendilerini polis olarak tanıtarak müvekkillerimizi ve madenci ailelerini tehdit eden şahısların hakikaten polis olup olmadıklarını bilmiyoruz. Lakin, bizleri bu soruşturmadan uzaklaştırmaya çalışarak katliamın gerçek sorumlularını kurtarma uğraşı içinde olanların kimler olduğunu çok uygun biliyoruz. Bunu neden istediklerini de.

Bizler, imzası bulunan hukuk kurumları, yaptığımız avukatlığın şahitleri olarak, Somalı madencilerin ailelerini, Çorlu Tren Katliamı ailelerini, Hendek Havai Fişek Fabrikası patlamasında hayatını kaybeden çalışanların ailelerini ve sayamadığımız daha birçok katliam mağduru şahısları gösterebiliriz. Bizi bu soruşturmadan uzaklaştırmak isteyenler, başarılı olamayacaklarını bilmelidir. Amasra katliamının tüm failleri bulunana kadar, son ölümüzün hesabını son katile sorana kadar hukuk ve adalet uğraşımıza devam edeceğiz.”  (ANKA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir