Adile Naşit aramızdan ayrılalı 35 yıl oldu

Hababam Sınıfı’nın elinde okul zili koridorlarda koşturan ‘Hafize Ana’sı, Gülen Gözler’de Münir Özkul’un tonton eşi ‘Nezaket Hanım’ı, Sevinçli Günler’in turşucu annesi, inatçı ‘Saadet Hanım’ı, Uykudan Evvel isimli televizyon programının ‘Masalcı Teyze’si Adile Naşit… Türk sinemasının unutulmaz bayanı Adile Naşit’in bugün 35. mevt yıl dönümü . İşte Adile Naşit’in hayatı ve bilinmeyenleri…

1930 doğumlu olan Adile Naşit tiyatrocu aileden geliyordu. Babası komedyen Komik-i Kent Naşit, annesi de Ermeni kökenli tiyatro oyuncusu Amelya Hanım.

Adile Naşit 14 yaşında İstanbul Kent Tiyatroları, Çocuk Tiyatrosu’na girdi.

Halide Pişkin’in kümesinde ‘Her Şeyden Biraz’ oyunu ile İstanbul turnesine çıkan Adile Naşit sonradan Muammer Karaca’nın tiyatrosuna girdi.

1948-1951 ortasında komedyen Aziz Basmacı ve Vahi Öz ile birlikte kurdukları toplulukta çalıştı.

Adile Naşit, 1950’de de  kendisi üzere tiyatro oyuncusu olan Ziya Keskiner ile evlendi. 1952 yılında çiftin bir çocukları dünyaya geldi. Sağ yanağında beni olan, hoş gözlü çocuğun ismini Ahmet koydular.

Ahmet ilkokul 2. sınıfa geldiğinde rahatsızlandı. Kalbinin doğuştan delik olduğu ortaya çıktı. Uzun yıllar okula gidemedi. İlkokul bitirme imtihanlarını dışarıdan verdi. Ortaokul bitirme imtihanlarına hazırlandığı periyotta kalp ameliyatına girdi. 16 Haziran 1966’da yapılan operasyon çok başarılı geçti derken, Ahmet kötüleşerek komaya girdi. Bir daha da uyanamadı.

Adile Naşit o gün, Gazanfer Özcan-Gönül Dava Tiyatrosu’yla İzmir’de turnedeydi. Bu haberi aldıktan sonra bağrına taş basıp sahneye çıktı. Salondaki izleyicileri kahkahayla güldürürken, kendisinin içi cayır cayır yanıyordu. Üstelik oğlunu kaybettiği gün, kendisinin doğum günüydü…

1961’de eşi Ziya Keskiner ve ağabeyi Selim Naşit Özcan ile birlikte kurdukları Naşit Tiyatrosu dağıldıktan sonra, 1963’ten 1975’e kadar ‘Gazanfer Özcan – Gönül Ülkü’ tiyatrosunda çalıştı.

Tiyatro oyunlarının yanı sıra Paylı Mükemmeller Kumpanyası, Neşe-i Muhabbet, Şen Sazın Bülbülleri üzere müzikallerde beğeni topladı.

Sinemaya girişi 1947 yılında Seyfi Havaeri’nin yönettiği ‘Yara’ sinemasıyla oldu, lakin 1970’lerde sinemalarda ağır olarak rol almaya başladı.

1976’da ‘İşte Hayat’ isimli sinemadaki rolüyle Antalya Altın Portakal Sinema Festivali’nde ‘En Yeterli Bayan Oyuncu Ödülü’nü kazandı.

Hababam Sınıfı sinema serisindeki rolüyle büyük beğeni kazandı.

1978’de Memleketler arası Sanat Gösterileri’nin tiyatro ve müzikallerinde rol almaya başladı. Daha çok Ertem Eğilmez ve Kartal Tibet’in çektiği güldürü sinemalarında oynadı.

TRT’de 1980 yılında TRT Ankara Televizyonu prodüktörlerinden İlhan Şengün’ün (1946-2003) imalcisi olduğu ‘Uykudan Önce’ isimli çocuk programıyla birlikte masalcı teyze diye anılmaya başladı.

Masal ve hikaye anlattığı bu program tek kanallı televizyon periyodunda çocuklar tarafından büyük ilgi gördü.

57 YAŞINDA HAYATINI KAYBETTİ

Unutulmaz oyuncu, 11 Aralık 1987’de doğduğu kent İstanbul’da, 57 yaşındayken hayata gözlerini yumdu. Kalın bağırsak kanseri sonucu hayatını kaybeden Naşit’in cenaze merasimi 13 Aralık 1987’de Şişli Cami’sinde düzenlenen merasimin akabinde Karacaahmet Mezarlığı’na defnedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir